Iako se može činiti da je pranje rublja lak zadatak, postoje mnoge zamke koje mogu štetno utjecati na kvalitetu vaše odjeće. Zanemarivanje bitnih čimbenika poput količine deterdženta, temperature vode ili tehnika sušenja može dovesti do oštećenja odjeće i čak može stvoriti probleme s vašom perilicom rublja.
Neispravan odabir temperature česta je pogreška tijekom pranja rublja. Mnogi ljudi vjeruju da pranje odjeće na višoj temperaturi daje bolje rezultate čišćenja; međutim, to nije nužno točno. Zapravo, pranje na nižim temperaturama pomaže odjeći da zadrži svoj oblik i boju dulje vrijeme. Zahvaljujući napretku tehnologije i razvoju modernih deterdženata, učinkovito uklanjanje prljavštine moguće je postići čak iu hladnijoj vodi, pod pretpostavkom da imate pouzdanu perilicu rublja.
Ipak, postoje određene iznimke. Na primjer, kako bi se osigurala odgovarajuća dezinfekcija, posteljinu i ručnike potrebno je prati na povišenim temperaturama (približno 90 °C). Nasuprot tome, niže temperature su prikladne za sve druge predmete, pomažući u održavanju integriteta vašeg tekstila.
Korištenje prevelike količine deterdženta ili omekšivača nije preporučljivo. Kada je riječ o ovim proizvodima za pranje rublja, više ne znači nužno i bolje rezultate. Pretjerana uporaba deterdženta može dovesti do začepljenja spremnika i rezultirati neugodnim mirisom unutar stroja. Slično tome, nanošenje previše omekšivača može ometati proces pranja, potencijalno uzrokujući naslage na tkanini koje možda neće biti odmah vidljive, ali mogu utjecati na kvalitetu materijala kako vrijeme prolazi.
To je razlog zašto je bitno pažljivo proučiti upute na pakiranju i pridržavati se preporučenih doza. Kada je vaša odjeća jako zaprljana, bolje je odlučiti se za metodu pranja s produženim ciklusom ili izvođenjem dva ciklusa pranja nego samo povećati količinu deterdženta. Osim toga, omekšivač treba koristiti za sve vrste odjeće.Iako omekšivač može poboljšati mekoću tkanine i pojednostaviti proces glačanja, važno je biti oprezan s njegovom upotrebom.
Točnije, produljena primjena omekšivača može smanjiti upijanje materijala, što je posebno problematično za predmete poput ručnika, sportske odjeće ili odjeće izrađene od mikrofibre, elastina ili spandexa. Ove vrste tkanina imaju optimalne performanse bez upotrebe omekšivača, budući da im to pomaže u održavanju osnovnih svojstava, uključujući zadržavanje vlage i elastičnost.
Proizvođači trapera imaju posebnu perspektivu o tome kako se brinuti za ovu tkaninu. Kako bi održali boju i teksturu, savjetuju da se ne pere u perilici. Za one koji se ne žele u potpunosti odreći strojnog pranja, idealna učestalost čišćenja trapera je svaka 2 do 6 mjeseci, ovisno o učestalosti nošenja i razini prljavštine.
Zanemarivanje održavanja perilice može dovesti do problema. Za optimalnu izvedbu, redovito održavanje je ključno. S vremenom može doći do nakupljanja prljavštine i deterdženta, što uzrokuje neugodne mirise i bijele mrlje na odjeći. Kako biste spriječili ove probleme, savjetuje se isprazniti perilicu odmah nakon svakog pranja, očistiti gumenu brtvu na vratima od ostataka deterdženta i osigurati da se odjeljak za deterdžent redovito suši.
Svaki mjesec možete raditi sa strojem bez ikakvog pranja rublja uz dodavanje deterdženta i octa, koji će pomoći u dezinfekciji i održavanju čistoće.Pogrešna praksa sušenja može biti jednako štetna kao i neadekvatna tehnika pranja. Na primjer, pretjerano oslanjanje na automatske sušilice može rezultirati bržim propadanjem i blijeđenjem odjeće. Predmeti od vune ili pletiva nikada se ne smiju vješati na žicu da se suše jer mogu izgubiti oblik. Poželjna metoda je da ih položite ravno na ručnik radi sušenja.Prije nego što objesite odjeću da se osuši, protresite je kako biste smanjili nabore i olakšali glačanje nakon toga.