Postoji rašireno nesporazum da povišena razina šećera u krvi predstavlja prijetnju isključivo osobama s dijabetesom. Ipak, to nije slučaj. Visoka razina šećera u krvi može utjecati na bilo koga, bez obzira na njihovu svijest, potencijalno uzrokujući štetu živcima, krvnim žilama i unutarnjim organima. Od iznimne je važnosti identificirati pokazatelje i proaktivno se pozabaviti njima kako bi se izbjegle komplikacije koje mogu nastati zbog stalno povišene razine šećera u krvi.

Organi postaju obloženi masnoćama : Fruktoza, sastavni dio šećera, ima sposobnost prisiljavanja jetre da poveća svoju učinkovitost u skladištenju masti, često u nekonvencionalnim područjima. S vremenom se te nakupine masnog tkiva nakupljaju u blizini jetre, što dovodi do pojave bolesti jetre, stanja koje je bilo rijetko prije 1980-ih. Kako je poznato, potrošnja dodatnih 150 kalorija dnevno iz šećera povezana je s 1,1 posto većom vjerojatnošću razvoja dijabetesa, a učestalo mokrenje značajan je simptom dijabetesa koji se također može pojaviti.

Poremećaj kolesterola : Pojedinci koji nemaju visok kolesterol, dijabetes ili pretilost, ali konzumiraju prekomjerne količine šećera, susreću se sa značajnim povišenjem opasnih triglicerida i nezdravih razina kolesterola, zajedno s padom korisnog kolesterola (HDL). Konzumacija viška šećera potiče jetru da stvara veće količine nekvalitetnog kolesterola, sprječavajući sposobnost tijela da ga eliminira.

Negativan utjecaj na zdravlje srca : Postoji jaka korelacija između dijabetesa i bolesti srca. Pojedinci s dijabetesom tipa 2 suočeni su s povećanom vjerojatnošću da će doživjeti srčani i moždani udar, a oba su glavni krivci za smrtnost u ovoj demografiji, čineći nevjerojatnih 65 posto svih smrtnih slučajeva. Krvni tlak : Pretjerana proizvodnja inzulina može rezultirati štetnim učincima i na vaskularni sustav i na arterije. Dugotrajna razdoblja povišenih razina inzulina potiču brzi rast mišićnih stanica koje okružuju krvne žile, što u konačnici uzrokuje otvrdnjavanje stijenki arterija. Ovo stvrdnjavanje pak povećava rizik od razvoja hipertenzije.

Dijabetes tipa 3 nastaje zbog određenih uzroka : Neuropatologinja Suzan de la Monte sa Sveučilišta Brown, zajedno s timom istraživača, skovala je pojam “dijabetes tipa 3” nakon početnog otkrića veze između inzulinske rezistencije, prehrane bogate mastima i Alzheimerove bolesti. Njihova otkrića sugeriraju da se Alzheimerova bolest može klasificirati kao metabolički poremećaj koji smanjuje sposobnost mozga da stvara energiju i učinkovito koristi glukozu. Jedna od posljedica je da razvijete sklonost prema pretjeranom uživanju u hrani. Dosljedno uzimanje znatnih količina šećera ima potencijal ometati komunikaciju signala u mozgu koji prenose osjećaj sitosti. Namijenjena funkcija leptina, hormona odgovornog za indikaciju sitosti, je ometena jer kontinuirani unos fruktoze iz šećera produžava osjećaj gladi.

Preporučujemo