Nikolu Teslu, glasovitog znanstvenika, njegovi su vršnjaci i potomci smatrali ekscentričnom i osebujnom osobom, često etiketiranom kao “ludi genij”, a čak se nagađalo da je bio shizofrenik ili šizoid. Čini se da je Teslino ponašanje onima koji su ga okruživali pružalo dovoljno prilika za stvaranje takvih smjelih mišljenja.

Vladeta Jerotić, neuropsihijatar, psihoterapeut, filozof i književnik, proveo je potragu za bilo kakvim naznakama psihičkih ili psihopatoloških osobina u Teslinom ponašanju i osobnosti. Ovo ispitivanje bilo je motivirano potencijalom traumatičnih iskustava tijekom Teslinih godina odrastanja i bilo je posebno usmjereno na njegovu seksualnost. Veze Nikole Tesle sa ženama nisu dobro dokumentirane, a ne postoje uvjerljivi dokazi koji bi poduprli bilo kakvu ljubavnu upletenost. Ipak, postoje naznake određene razine simpatije prema njima. Tesla je uvijek bio ljubazan sa ženama, ali ne u mjeri koja bi se smatrala sumnjivom. Također ih nije omalovažavao, što bi bilo jednako sumnjivo. Zapravo, on je suosjećajno razgovarao s njima. Prema riječima akademika Jerotića, nema naznaka da je Tesla svoj seksualni nagon kanalizirao u svoj rad. Umjesto toga, usmjerio ju je u svoje kreativne potrage.

Golemi stvaralački potencijal Nikole Tesle, uparen s njegovim iznimnim talentom, izvanrednom memorijom i brzim shvaćanjem novih ideja i pojava, očito je bio svojstven njegovom biću. Međutim, ta nevjerojatna sposobnost nije identificirana rano u njegovom životu zbog činjenice da je njegova obitelj bila naviknuta na takvu darovitost. Tijekom ranih godina mog života, sve do osme godine, posjedovao sam karakter bez snage i odlučnosti. Moja nesposobnost da se odlučim i moje emocije bile su u stalnom tijeku, uz konstantno kretanje naprijed-natrag između plime i oseke. Ipak, čitanje knjiga uvijek je zauzimalo posebno mjesto u mom srcu. Očeva velika knjižnica bila je moje utočište i uvijek sam se trudio udovoljiti svojoj ljubavi prema čitanju kad god je to bilo moguće, kako je pričao Tesla.

Osim pojačane sklonosti samorefleksiji, koja je često pokazatelj nesigurnosti kod djece i česta osobina introvertiranih osoba, u Teslinom ponašanju sve do početka adolescencije nema vidljivih ranih pokazatelja iznimnog talenta ili neuroze. Nikola Tesla je tijekom formativnih godina uz očevo vodstvo postavio cilj – postići samosvladavanje, što je smatrao vrhuncem života. S kojim se preprekama Tesla u tako mladoj dobi suočavao, a koje su mu predstavljale prijetnju? Kao odgovor, nametnuo si je stroge režime tjelesnih i mentalnih vježbi, što je praksa koja je bila i još uvijek ostaje neuobičajena među tinejdžerima.

Preporučujemo