Badnji dan, dan uoči najsvečanijeg kršćanskog blagdana Božića, vrijeme je duhovnog iščekivanja dolaska Sina Božjega. Ovaj značajan dan bogat je običajima koji potiču duhovnu spremnost. Označava posljednji i najstroži dan posta i razmišljanja, tijekom kojeg se vjernici vjerno pridržavaju određenih smjernica.
Dok sunce počinje izlaziti, bacajući prve zrake svjetlosti, mladi hrast se oprašta od nebeske kugle. Međutim, njegova veza sa zemljom je naglo prekinuta brzim udarcima sjekire. Uz samo tri udarca, veličanstveni hrast se predaje sudbini, strmoglavivši se prema istočnom horizontu. Prema staroj tradiciji, uoči Božića pastiri su Josipu i Mariji darovali drvo kao simbol topline i sjaja koji je ispunio skromnu špilju u kojoj je rođen Isus Krist. Središnja točka ove radosne prigode je vatra koja bukti, ali zimzeleno drvo strpljivo čeka u neposrednoj blizini nastambe, od jutra do večeri, očekujući svoj svečani ulazak. Okićeno žitaricama, stablo stoji kao simbol nade i ljepote. Badnjak je vrijeme dubokog poštovanja, popraćeno iskrenim molitvama za obilje, sreću i sklad.
Početak božićnog jutra započinje opsežnim pospremanjem kućanstva, nakon čega slijedi kićenje slamom te stavljanje suhog i svježeg voća na stol. Za početak razdoblja posta pali se svečana svijeća koja služi za čišćenje duše. Nakon toga se za večeru priprema slasno pečenje u skladu s posnim običajima. Večer nastavlja posjetom crkvi radi sudjelovanja u bdijenju. Kako bi osigurale zaokruženu i raznoliku gozbu, vrijedne domaćice marljivo spravljaju niz jela od graha, ribe, baklava, pogača i pita. Ovaj kulinarski asortiman simbolizira iščekivanje uspješne i bogate nove godine. Na način koji podsjeća na betlehemsku špilju, slama je vješto razbacana po podovima, dok djeca sudjeluju u tradiciji pijenja u nadi da će se umnožiti perad i izgovarati molitve za blagostanje. Bit božićnih blagdana sadržana je u ovim prastarim običajima. Značaj ove blagdanske sezone nadilazi jednostavno uživanje u ukusnim jelima i slavljima, budući da se u tim iskustvima može uživati bilo kada. Prava bit leži u čuvanju ovog posebnog doba godine u udobnosti vlastitog doma, okruženi dragim osobama i prihvaćanju uzdižućih emocija radosti i ljubavi.
Dok sjaj svijeća ispunjava domove, simbolizirajući blistavu svjetlost koju je Isus podario svijetu, ulice i uličice večeras ostaju puste. Ograničenja zabranjuju razmjenu darova i doček posjetitelja. Umjesto toga, fokus proslave je na obiteljima, koje prihvaćaju tradicije usredotočene na ljubav, oprost i rješavanje sukoba. Mnogi božićni običaji mogu se pratiti unazad do poganskih običaja, koje je crkva kasnije usvojila i reinterpretirala. Naši su preci visoko cijenili tri temeljna načela koja su oblikovala njihova vjerovanja. Vjeruje se da sudjelovanje u tradiciji konzumiranja maka tijekom Božića donosi financijski prosperitet. Prava bit tradicije otkriva se tijekom Božića, jer se pojedinci koji su tijekom godine iskusili nesuglasice okupljaju kako bi se oprostili i iskupili. Kako bi se osigurala sreća i dobrobit muža, koji služi kao vođa kućanstva, na Badnjak se događa razigrana razmjena u kojoj žena lagano kucne muža po preponama, a on uzvraća na isti način.