Advertisement - Oglasi

Visoke temperature kakve imamo sada utiču na naš organizam na različite načine. Kod nekih ososba dolazi i do pojave otoka na rukama i nogama a to može biti i simptom nekih bolesti.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Uobičajeni simptom koji se opaža tijekom vrućeg vremena je oticanje ekstremiteta, posebno u rukama i nogama. Iako ovo stanje obično nije razlog za uzbunu, potrebno je razlikovati oteklinu koja je normalna fiziološka reakcija od otekline koja može signalizirati značajniji zdravstveni problem. Bez obzira na dob, razinu kondicije ili opće zdravstveno stanje, gotovo svi iskuse učinke topline na cirkulaciju. U nastojanju da regulira temperaturu, tijelo reagira širenjem krvnih žila, što može dovesti do zadržavanja tekućine, osobito u donjim ekstremitetima.

  • Međutim, simptomi mogu uvelike varirati; razumijevanje razlike između privremene nelagode i mogućeg medicinskog problema ključno je za održavanje dobrog zdravlja. Koji čimbenici pridonose oticanju tijekom ljetne sezone? Toplina izravno utječe na krvne žile. U uvjetima povišenih temperatura tijelo pokušava eliminirati višak topline širenjem perifernih krvnih žila, posebice onih koje se nalaze uz kožu. Iako je ovo širenje korisno za termoregulaciju, ono može dovesti do povećane propusnosti kapilara i nakupljanja tekućine unutar tkiva, što se izvana može vidjeti kao oteklina.

Uobičajeni pokazatelji otekline izazvane toplinom uključuju: Simetrija otekline – Tipično, oteklina podjednako zahvaća obje ruke ili obje noge. Na primjer, ako netko ostane stajati tijekom dana ili sjedi dulje vrijeme, kao što je tijekom putovanja, edem će se manifestirati u područjima gdje se tekućina najviše nakuplja zbog učinaka gravitacije. Površinske promjene kože – zahvaćena područja pokazuju napet izgled, povremeno s blagom crvenkastom nijansom, ali nema značajnih varijacija u boji kože ili temperaturi.

Brzo ublažavanje simptoma – kada se osoba ohladi, zavali i podigne noge ili ruke, oteklina se često smanjuje unutar nekoliko sati. Osim toga, uranjanje u hladnu vodu može učinkovito ubrzati smanjenje otekline. Ove vrste oteklina nisu neuobičajene i obično ne zahtijevaju značajnu medicinsku intervenciju. Međutim, važno je pažljivo pratiti svoje simptome. Kada se pojavi edem, to može biti znak potencijalnog zdravstvenog problema. Dok je oteklina često benigna i povezana s vanjskim čimbenicima, određene okolnosti mogu ukazivati ​​na ozbiljnije stanje. Značajne razlike uključuju iznenadnu pojavu simptoma, značajnu asimetriju i pojavu dodatnih simptoma kao što su bol ili promjena boje kože.

Budite svjesni sljedećih pokazatelja: Neočekivano i neobjašnjivo oticanje – Ako vam ruke ili noge iznenada oteknu bez očitog uzroka (kao što je izloženost sunčevoj svjetlosti ili vježbanje), to može ukazivati ​​na problem s vašim bubrezima, jetrom, limfnim sustavom ili srcem. Asimetrična oteklina – Prisutnost značajne otekline na jednoj nozi ili ruci u usporedbi s drugom može ukazivati ​​na trombozu (krvni ugrušak), infekciju ili limfnu kongestiju. U takvim slučajevima potrebna je liječnička procjena. Prisutnost boli i promjena boje kože može ukazivati ​​na oteklinu praćenu osjećajem topline na dodir, crvenilo ili plavkasta nijansa kože.

To može ukazivati ​​na upalna stanja ili vaskularne probleme, poput flebitisa ili duboke venske tromboze. Prisutnost sistemskih simptoma kao što su nedostatak daha, umor, vrtoglavica ili stezanje u prsima, popraćeni oticanjem, mogu ukazivati ​​na značajne kardiovaskularne ili plućne probleme. U takvim slučajevima, preporučljivo je ne odgađati dok simptomi ne nestanu sami; umjesto toga, traženje hitnog liječničkog savjeta je najrazboritiji postupak. Prikladne okolnosti i razlog za savjetovanje s liječnikom.

Ako oteklina traje nekoliko dana zaredom, ne nestaje preko noći, pogoršava se ili se javlja bez očitog uzroka, savjetuje se suzdržati se od pretpostavki. Točnu dijagnozu može postaviti samo liječnik, koji će detaljnim pregledom i daljnjim pretragama procijeniti situaciju kako bi se otklonila mogućnost ozbiljnijih problema. Ako je oteklina popraćena dodatnim simptomima – poput visokog krvnog tlaka, lupanja srca, otežanog kretanja ili bolova u prsima – savjetuje se odmah konzultirati liječnika.

U određenim slučajevima otok može biti samo jedan od pokazatelja šireg sistemskog problema, a pravodobnom intervencijom mogu se spriječiti moguće komplikacije. Promatranje i razumijevanje signala vašeg tijela ne zahtijeva stanje alarma u svakom slučaju otekline; međutim, ono je ključno za očuvanje zdravlja, osobito tijekom ekstremnih vremenskih uvjeta. Iako ljetne temperature ne utječu na sve pojedince jednako, postoji prilika da svatko poboljša svoju sposobnost prilagodbe svom tijelu.

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo