Umjetnost i porodica često idu ruku pod ruku, posebno kada je riječ o naslijeđivanju talenata i vrijednosti koje se prenose s jedne generacije na drugu. U slučaju legendarnog glumca Borivoja Bore Todorovića, njegova djeca su postala živa slika njegovog naslijeđa, a posebno zanimljiva je priča o njegovoj kćerki Dani.

- Borivoj Bora Todorović, poznat kao jedan od najvećih imena srpske kazališne i filmske scene, imao je bogat umjetnički život, ali je uvijek naglašavao da mu je rođenje djece bilo najdraži trenutak u životu.
Njegova djeca – Srđan, Dana i Tara – predstavljala su za njega ne samo osobnu radost, već i simbol njegovog najvećeg uspjeha. Kroz teške životne situacije, uspio je voditi svoju djecu kroz razne izazove, što je smatrao najvećim dostignućem svog života. U prvom braku s balerinom Snežanom Matić, dobio je sina Srđana Žiku Todorovića, koji je nastavio obiteljsku tradiciju glume i postao poznati glumac.
Kasnije, u drugom braku s Karolinom Kilke, rodile su mu se dvije kćeri, Dana i Tara. Iako se o Tari malo zna, Dana Todorović postala je poznata figura u kulturnom prostoru, posebno kroz svoj doprinos književnosti i umjetnosti. Rođena 1977. u Beogradu, Dana je odmalena pokazivala znake talenta i kreativnosti.
Nakon obrazovanja diljem svijeta, uključujući gradove poput Budimpešte, Detroita, Indianapolisa i New Yorka, završila je studij drame u Londonu. Ova školovanja otvorila su joj vrata ka brojnim prilikama, a njezina je profesionalna karijera obuhvatila rad kao kazališna i filmska glumica.
- Međutim, Dana je svoju pravu strast pronašla u pisanoj riječi. Posvetila je šest godina prevoditeljstvu u Ujedinjenim narodima, što je dokazalo njenu višestruku sposobnost i angažman.
Kao autorica, objavila je prvu knjigu „Tragična sudbina Morica Tota“ 2008. godine, koja je privukla veliku pažnju i bila adaptirana na njemački i engleski jezik. Knjiga je čak bila nominirana za prestižnu nagradu „Branko Ćopić“, što je dodatno potvrdilo Daninu književnu vrijednost. Godine 2015. izdala je drugu knjigu, „Logovkoj park“, posvećenu svom ocu Bori Todoroviću.
Ovaj roman također je bio u fokusu pažnje, budući da je bio u izboru za Ninovu nagradu i nagradu „Isidora Sekulić“. Dana je svoju ljubav prema pisanju proširila i na druge žanrove. Objavila je knjigu „Z“ te nekoliko kratkih priča u novinama i medijima. Posebno je zanimljiv njen rad na knjigama za djecu o mačkici Cick, koje su pokazale njenu kreativnost i sposobnost prilagođavanja različitim stilovima i temama.
Osim toga, Danina prevoditeljska karijera bila je izuzetna. Prevodila je scenarije za nekoliko poznatih srpskih filmova na engleski jezik, uključujući „Turneja“, „Kako su me ukrali Nijemci“, „Top je bio vreo“ i „Neprijatelj“. Time je doprinijela međunarodnom prepoznavanju srpske kinematografije.
Ljudi koji su dobro poznavali Boru često su primjećivali da je Dana slična svom ocu ne samo izgledom, već i karakterom i stilom života. Unatoč tome što bi mogla biti u centru pažnje zbog svojih uspjeha, Dana je uvijek izbjegavala javnu ekspoziciju, što govori o njezinoj skromnosti i fokusu na rad. Cijeli narativ Borine obitelji govori nam o tome kako je on svoju životnu misiju pronašao ne samo u umjetnosti, već i u odgoju svoje djece.
Za njega su njegova djeca bila najveće bogatstvo i osnova njegovog zadovoljstva. Dana je, kroz svoj rad i postignuća, nastavila očevu tradiciju, ali je istovremeno stvorila svoj vlastiti identitet.
- Njena književnost, posebno roman „Logovkoj park“, bila je način da održi uspomenu na svog oca i da iskaže svoje emocije na jedinstven način. Iako Bora nije doživio izdanje ove knjige, Dana vjeruje da je njihovo duhovno druženje i dalje prisutno.
Kroz cijelu ovu priču vidimo da je pravi smisao života i trajnog naslijeđa u vrijednostima koje se prenose između generacija, u ljubavi i podršci koju dijelimo s najbližima. Borivoj Bora Todorović ostaje simbolom čovjeka koji je živio sa smislom, odgovornošću i dubokom ljubavlju prema svojoj obitelji.