Ljudski organizam je izuzetno složen i sačinjen od miliona hormona koji su zaduženi za raznorazne funkcije, rast, kontrola metabolizma, starenje, plodnost i apetit samo su neke od njih, a kada nađe zdravstveno stanje nije optimalno ispadamo iz ravnoteže što za posljedicu može imati nagle promjene u raspoloženju.

Na ovu temu nedavno je pričala i doktora preventivne medicine Ana Gifing, pozvana je u jedno od emisija i tokom svog gostovanja posebno je istakla neke informacije koje mogu biti zanimljive za muškarce. Osvrnula se na temu muške menopauze i hormonskog disbalansa a u nastavku je objasnila određene posljedice i probleme koji se mogu pojaviti.

“Što manje aktivnosti to veći problemi. Ishrana i fizička aktivnost su važni za dobar balans horomona. Opet može biti i nasledno. Malo se priča o muškoj menopauzi. Muškarci ne ulaze u tu pauzu. Oni čitav život mogu da stvaraju dovoljnu količinu horomona testosterona, za razliku od žena, koje kada uđu u menopauzu prestaju da proizvode hormone. Muškarci samo promene ćud. Postanu razočarani, cinični, namćorasti” – kazala je na samom početku.

U nastavku navodi da se sa ovim problemom uglavnom susreću srednjovječni muškarci i oni koji su premašili četvrtu deceniju života, međutim u izoliranim slučajevima problemi se mogu pojaviti i mnogo ranije. “Simptomi koje muškarci osećaju drugačiji su nego kod žena, sporije se razvijaju i uočavaju, a i medicinski su manje proučavani, pa otuda i često mišljenje, da muški klimaks ne postoji. Muškarci su zbog toga skloni da promene koje uočavaju na sebi i u sebi tumače svim drugim, samo ne biološkom istinom da ulaze ili prolaze kroz period takozvane andropauze” – objasnila je doktorka za kraj.

Preporučujemo