Da bi biljka rajčice cvjetala sa čvrstom stabljikom, zelenim lišćem i punim, sočnim plodovima, potrebno joj je obilje hranjivih tvari iz tla. Stoga je najvažnije obogatiti tlo esencijalnim elementima prije sadnje rajčice. Vrijeme gnojidbe je također ključni faktor koji treba uzeti u obzir. a ukoliko vas zanima idealno vrijeme za gnojidbu biljaka rajčice i više informacija o njegovom uzgoju, ostanite uz naš današnji članak.

Kako bi se osigurao optimalan rast rajčice, preporučuje se gnojidba dva puta tijekom sezone: jednom nakon sadnje i ponovno neposredno prije ploda. Zaljubljenici u biljke često čine veliku pogrešku kada ubace gnojivo u isti otvor u kojem bi trebala rasti presadnica rajčice. Ova praksa se može pokazati štetnom za korijenje biljke i stoga se ne preporučuje. Preporuča se korištenje alternativnih metoda.

Kako bi se osigurao optimalan rast, preporučljivo je pripremiti zemlju mjesec dana prije sadnje. Tijekom tog vremena preporuča se miješati i kemijska i organska gnojiva. Međutim, važno je izbjegavati stavljanje gnojiva neposredno uz biljku tijekom sadnje. Kad je riječ o odabiru najprikladnijeg gnojiva za sadnju rajčice, može postojati određena nesigurnost. Vrtlari često preferiraju dodatak koji su već koristili, ali preporučuje se odabrati onaj koji sadrži mješavinu dušika, fosfora i kalija. Osim toga, bilo bi korisno kada bi gnojivo sadržavalo i kalcij i magnezij.

Prije sadnje važno je prihraniti tlo gnojivom s visokim udjelom dušika. Kako biste osigurali da vaše rajčice daju snažne i sočne plodove, preporuča se primijeniti gnojivo bogato kalcijem i fosforom kada primijetite da biljka počinje rađati svoje prve plodove. Ovo će osnažiti voće, što će rezultirati punim i sočnim urodom. Kako biste biljkama rajčice osigurali potreban kalcij, važno je oko stabljike biljke, kao i u okolno tlo, staviti zgnječene ljuske jaja.

Ako je potreban i magnezij, dodavanje Epsom soli u tlo oko biljaka rajčice bit će dovoljno. Za one koji traže savjet o gnojivima, toplo se preporuča “domaća” opcija koja uključuje otopinu koprive i gaveza. To uključuje namakanje stabljika i listova obiju biljaka u 10 litara vode i ostavljanje otopine da odstoji 21 dan. Dobivena tekućina se zatim razrijedi i nanosi u širokom luku oko stabljike biljke rajčice tijekom zalijevanja, jer nanošenje izravno na korijenje može uzrokovati štetu.

Preporučujemo