Na internet forumima i društvenim mrežama se vode rasprave o korisnim i zdravim namjernicama koje sačinjavaju dio naše svakodnevnice, a kao prva na listi pronašla se kafa u kojoj uživamo skoro svi. Ono što je potaknulo korisnike da objave toliko stvari na ovu temu jeste uvriježeno mišljenje da kafa pri jutarnjem konzumiranju odmah vodi do odlaska u zahod. Dok neki tvrde da je to tek prirodan odgovor, drugi upozoravaju na moguće zdravstvene posljedice, a kako bi dublje istražili ovo pitanje, istraživači sa Sveučilišta u Teksasu proveli su nekoliko zanimljivih studija na štakorima.

Kako se navodi, trodnevni eksperiment uključivao je davanje kafe štakorima, što je dovelo do otkrića da čak i male doze kofeina mogu potaknuti kretanje crijevnih mišića. U eksperimentu koji se proveo, uočeno je da su njihovi mišići tankog crijeva iskusili pojačanu aktivnost nakon tri uzastopna dana konzumiranja kave. To je dovelo do smanjenja broja bakterija u njihovom izmetu i povećane potrebe za pražnjenjem crijeva.

Otkriveno je da su kisela svojstva kafe, a ne kofein, odgovorna za njen laksativni učinak. Stoga se pretpostavlja da kiselost kafe potiče rad crijeva, te je važno napomenuti da laksativna kvaliteta kafe nema nikakvih štetnih učinaka na zdravlje. Započinjanje ili završetak dana šalicom najpopularnijeg napitka može biti ugodno iskustvo, ali važno ju je konzumirati umjereno i voditi računa o sastojcima koje sadrži.

Ispijanje kafe ima nekoliko prednosti, uključujući povećanje budnosti i fokusa te smanjenje rizika od određenih vrsta raka. Osim toga, kafa može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi i smanjiti šanse za razvoj dijabetesa, međutim, važno je upamtiti da je umjerenost ključna i da uvijek trebate paziti na ono što pijete. Iako nudi brojne zdravstvene prednosti, stručnjaci preporučuju da pripazite na njezinu konzumaciju kako biste bili sigurni da je korisna za vaše tijelo.

Kafa je također snažan antioksidans i znanstveno je dokazano da posjeduje antikancerogena svojstva. Međutim, ako se konzumira na prazan želudac, može imati štetne učinke. Ispijanje kave bez ikakve hrane može dovesti do stvaranja želučane kiseline, što može posebno smetati onima koji imaju gastritis. Čak i ljudi sa zdravim želucem mogu osjetiti nelagodu tijekom jela i probave zbog pojačanog lučenja kiseline.

Preporučujemo