Svi smo upoznati sa time da su čipsevi i grickalice izuzetno nezdravi proizvodi koji sadrže velike količine masti i ugljikohidrata, međutim tokom prošlog mjeseca iz prodaje je povučen proizvod “Aro čips”, a u obrazloženju se navodi da je količina Akrilamida bila prevelika.
Aro proizvodi prvobitno su povučeni sa polica u Hrvatskoj, a zatim je nekoliko zemalja iz regije također odlučilo provesti detaljnu istragu te utvrditi validnost termičkih procesa koji su trebali biti izvršeni. Akrilamid nastaje prilikom loše termiče obrade odnosno nedovoljnim prženjem ili pečenjem, a kako je poznato, njegova prisutnost u većim količinama povećava rizik od nastajanja ka*cinoma naročito među starijim dobim skupinama.
Sprovedene su brojne studije na ovu temu i rezultati koji su dobijeni pokazuju da je akrilamid genotoksičan i da na poseban način oštećuje DNK stanice. “U poslednje vreme granica za dozvoljenu koncentraciju akrilamida u hrani se smanjuju, a Aro čips je najverovatnije imao mnogo veću koncentraciju od dozvoljene. Ako na vašu telesnu masu pojedete par komada čipsa, svakako da to neće imati uticaj na zdravlje, ali druga priča je ako pojedete 200 ili 300 grama” – kazao je prof. Živoslav Tešić, koji je nedavno gostovao u jednoj emisiji te je više puta imao priliku razgovarati sa medijima.
U nastavku svog obraćanja, pojasnio je kako povećana količina akrilamida može biti štetna po ljudski organizam i dodaje da bi trebali obratiti posebnu pažnju prilikom izbora namjernica u trgovinama. “Akrilamid nastaje reakcijom amino kiselina i šećera pri povišenoj temperaturi, uglavnom pri pripremi hrane koja ima puno skroba i obrađuje se na visokoj temperaturi iznad 200 stepeni, što može da dovede do njegovog stvaranja. Ukoliko npr. pripremate prženi krompir ili tost, kada se pri zagrevanju na tim namirnicama pojavi braon boja, u pitanju je tzv. Milardova reakcija prilikom koje nastaje akrilamid” – kazao je u nastavku. Ostatak možete pročitati ovdje.