Grčevi mišića na nogama se mogu desiti iz više razloga i ukoliko nisu učestali ne predstavljaju u pravilu opasan tdravstveni problem. Međutim ako se javljaju često posjetite doktora.

Imate li bolove u nogama? Sve dok ne znate da mogu simbolizirati značajan problem. Stalna nelagoda, osjećaj napetosti, grčeva ili težine u potkoljenicama i potkoljenicama često su uzrokovani umorom, dugim stajanjem ili nedostatkom tjelesne aktivnosti. Međutim, ako se ovi simptomi ponavljaju, javljaju tijekom odmora ili se pojačavaju tijekom vremena, mogu ukazivati na značajniji problem – slabiju cirkulaciju u donjim ekstremitetima. Točnije, mogu ukazivati na začepljenje ili sužavanje arterija koje prenose krv u noge, stanje poznato kao periferna arterijska bolest. Ovu bolest prvenstveno uzrokuju starije osobe, pušači, dijabetičari te osobe s visokim krvnim tlakom ili visokim kolesterolom.
- Međutim, simptomi se često zanemaruju ili krivo shvaćaju, zbog čega je ključno rano ih prepoznati. Na koje simptome se trebate usredotočiti? dr. Dragica Stepić, kirurginja specijalizirana opća kirurgija, objašnjava kako lokalizacija boli može olakšati određivanje lokalizacije tegobe. Bolovi u listovima često su uzrokovani začepljenjem arterija u bedrima, dok nelagoda u bedrima ili stražnjici može ukazivati na problem s većim krvnim žilama u zdjelici ili abdomenu. nedovoljna prokrvljenost tkiva uzrokuje manju opskrbu kisikom i hranjivim tvarima.
Tkiva tada proizvode bol, mlataranje ili osjećaj hlađenja. Simptomi mogu uključivati promjene boje kože, sporo zacjeljivanje rana na nogama, au najtežim slučajevima nezacjeljivanje rana koje dovode do ozbiljnih posljedica, poput infekcije, nekroze i gangrene. Kako se utvrđuje točna dijagnoza? Ako se pojave sumnjivi simptomi, važno je odmah potražiti savjet liječnika. Prvi korak je klinički pregled i opipavanje pulsa nogu. Ako se otkucaji srca ne mogu otkriti, to je značajan pokazatelj problema s protokom krvi.
Ostale dijagnostičke metode koje se također koriste uključuju: Doppler ultrazvuk – Neinteraktivna metoda kojom se procjenjuje brzina i smjer protoka krvi kroz arterije. Indeks ABI (gležanj-brahijalni indeks) je usporedba krvnog tlaka u gležnju i nadlaktici koja ima za cilj identificirati sve razlike koje upućuju na arterijsko ograničenje. CT ili MRI angiografija – Ova tehnologija snimanja potpomognuta je kontrastnim sredstvom, koje točno prikazuje stanje krvnih žila i mjesto začepljenja ili suženja.
Klasična angiografija – Zamršenija, ali još uvijek precizna metoda kojom se izravno vizualiziraju arterije, prvenstveno se koristi za planiranje intervencija kao što su stentiranje ili premosnica. Koji su mogući tretmani? Postupak se temelji na stupnju suženja arterija, kao i na cjelokupnom zdravstvenom stanju pacijenta. U blažim oblicima bolesti liječenje se prvenstveno temelji na promjeni načina života i uzimanju lijekova. Antitrombocitni lijekovi – Izbjegavajte razvoj krvnih ugrušaka.
Lijekovi za povećanje protoka krvi – Smanjuju simptome i povećavaju sposobnost vježbanja. Hodanje terapeutski – čak i ako vam je neugodno, hodanje potiče razvoj novih krvnih žila i poboljšava cirkulaciju. U težim slučajevima, arterije su ili značajno smanjene u veličini ili potpuno zatvorene, u ovom slučaju su potrebne neinvazivne metode. Stentiranje – postupak umetanja mrežaste mreže koja održava protok arterije. Kirurška premosnica – koristi se drugačija metoda protoka krvi, to se radi kroz umjetnu cijev ili pacijentovu vlastitu krvnu žilu. Kako izbjeći probleme s krvnim žilama?
Prevencija je ključna za zdravlje krvnih žila. Promjenom načina života možete uvelike smanjiti vjerojatnost razvoja ili pogoršanja bolesti arterija: Izravno oštećivanje stijenki krvnih žila – Jedan od najznačajnijih koraka jer pušenje izravno oštećuje stijenke krvnih žila. Zdrava prehrana – prehrana bogata voćem, povrćem, vlaknima i omega 3 pomaže u održavanju zdravlja arterija. Stalna tjelovježba – Hodanje, plivanje i vožnja bicikla pospješuju cirkulaciju i čuvaju elastičnost krvnih žila.
Kontrola kroničnih bolesti – Ove bolesti moraju biti regulirane, uključujući dijabetes, visoki krvni tlak i visoki kolesterol, jer su to primarni uzroci rizika. Praćenje simptoma, redovita kontrola bolesnika i aktivno djelovanje na licu mjesta čine razliku između pravovremenog liječenja i ozbiljnih posljedica. Zdravlje nogu izravno je povezano sa zdravljem krvnih žila, a pravovremena reakcija može spriječiti gubitak života i udova.