Ljudi koji imaju priliku da sami uzgajaju svoje voće i povrće su jedini sigurni u to da jedu zdravu hranu koja nije tretirana raznim pesticidima. Oni koji voće i povrće kupuju u marketima moraju znati neke činjenice.

Želimo li se zdravo hraniti, u prehranu moramo uključiti voće i povrće. Ispod je popis zdrave hrane. Stručnjaci preporučuju da uvijek jedemo hranu iz zemlje, koja je u pravilu svježa, biljnog porijekla. No, sve veći broj izvještaja pokazuje da nisu sve “zdrave” namirnice bez rizika – naprotiv, mnoge od njih nose značajne opasnosti, prvenstveno zbog načina na koji se uzgajaju i tretiraju. Glavni krivac: pesticidi. Podaci govore: Mnoge svježe namirnice sadrže nečistoće pesticida. Američka organizacija Environmental Working Group (EWG) redovito objavljuje izvješća o kontaminaciji voća i povrća pesticidima.
- Njihova posljednja studija za 2025. pokazuje da čak 75% svježeg voća i povrća ima pesticide u svojim uzorcima. U rijetkim slučajevima ovi ostaci nisu mali – određeni uzorci imaju ostatke koji su veliki kao 15 različitih pesticida. Najviše toksičnih ostataka nalazilo se u namirnicama koje se svakodnevno unose u organizam, često nisu bile podvrgnute toplinskoj obradi, što povećava vjerojatnost. Pojam “prljavih 12” je popis najzagađenijih namirnica, uključujući jagode, špinat, jabuke, grožđe i drugo uobičajeno voće i povrće.
Najzabrinutije povrće u 2025. Izvješće EWG-a navodi da je najzagađenije povrće ove godine: Špinat Kelj Kupus vrtlog cvijeta Slatka i ljuta paprika Zeleni grah Podaci o paprici su zabrinjavajući – u nekim uzorcima uočeno je čak 15 različitih pesticida. Ova otkrića potkrijepljena su neovisnim studijama iz Švedske, koje su pokazale da se spojevi pesticida pohranjuju u tijelu, uključujući tijelo djece i trudnica. Zdravstveni rizici: Pesticidi povezani s bolestima i razvojnim poremećajima Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) ima izravnu vezu između pesticida i ozbiljnih zdravstvenih problema.
Među najopasnijim učincima su: Pobačaji koji se javljaju spontano Kongenitalne abnormalnosti pitanja plodnosti Problemi u razvoju djece Hormonski poremećaji i neurološki problemi Unatoč tome što ne možemo u potpunosti izbjeći kontakt s pesticidima, postoje metode kojima se može smanjiti njihova prisutnost u hrani koju konzumiramo. Praktični pristupi: Kako oprati voće i povrće kod kuće? Istraživanja su pokazala da učinkovito pranje uklanja čak 75% pesticida s površine.
Evo popisa prirodnih i praktičnih metoda koje možete lako primijeniti kod kuće: Morska sol i H2O: Pomiješajte jednu žlicu soli s jednom šalicom vode. Namočite voće i povrće 30 minuta, a zatim ih temeljito izribajte. Ocat i voda (1:4): Ocat je učinkovit u otapanju pesticida na glatkoj koži. Namočite hranu pola sata, zatim je dobro isperite pod mlazom vode. Soda bikarbona i limun: Pomiješajte jednu žlicu limunade s dvije žlice sode bikarbone u čaši vode.
Pomiješajte sastojke u bočici s raspršivačem, poprskajte po voću ili povrću, ostavite 15 minuta, zatim isperite. Ocat, soda bikarbona i ekstrakt grejpa: U jednoj litri vode pomiješajte jednu litru octa, dvije žlice sode bikarbone i nekoliko kapi ekstrakta sjemenki grejpa. Nakon postupka prskanja pričekajte 15 minuta prije čišćenja. Vizualni dokazi često su najučinkovitiji, promatrajte vodu nakon pranja robe, osobito špinata, grožđa ili paprike. Odstupanja su primjetna. Hrana koja ima najniže koncentracije pesticida: najsigurnije opcije Ako ne možete uvijek kupovati organsko, postoji još jedna dostupna opcija – odaberite povrće koje ima nižu koncentraciju pesticida.
Neke od “najhigijenskijih” opcija uključuju: Kukuruz šećerac: ima čvrstu vanjštinu koja štiti unutrašnjost. Luk: Koža služi kao štit za pesticide. Liofilizirani slatki grašak: unutar mahune, stoga mu je potrebna manja zaštita. Šparoge: Budući da im je brz rast, ne trebaju puno intervencije. Kupus: gusti sastav lišća služi kao prirodna barijera.
Mrkva, gljive i cvjetača: Često se uzgajaju u zatvorenim prostorima ili podzemnim područjima, čime se smanjuje izloženost kemikalijama. U društvu koje se sve više bavi prevencijom bolesti i zaštitom zdravlja, razumijevanje podrijetla i tretmana hrane sada je jednako važno kao i sama hrana. Zdrava prehrana temelji se na pametnim odlukama i povrću koje je dobro financirano.