Masno tkivo se može pojaviti bilo gdje na tijelu i u principu nije opasna pojava. Danas govorimo i o ksantelazmama koje se najčešće pojavljuju na licu a koje su također vrsta masnog tkiva.

Male, žućkaste izrasline koje se pojavljuju na koži oko očiju pripisuju se nakupljanju kolesterola. Te se promjene nazivaju ksantelazmama i iako su obično bezbolne, mogu biti estetski neugodne ili ukazivati na probleme s metabolizmom lipida u tijelu. Koje je značenje ksantelazme? Ksantelazme su masne pločice koje se nakupljaju u gornjem sloju kože, obično u području kapaka.
Konstantno ili raste tijekom vremena Unatoč tome što nisu uvijek povezani sa zdravstvenim rizicima, oni mogu biti pokazatelj visokog kolesterola, dijabetesa ili drugih metaboličkih problema. VAŽNO: Ne preporučuje se poduzimati ove izmjene bez stručnog vodstva. Zbog osjetljivosti regije oko očiju, intervencije mogu dovesti do ožiljaka ili iritacije. Ako je ksantelazma uzrokovana medicinskim stanjem, liječenje temeljnog problema, kao što je regulacija kolesterola, trebalo bi biti od najveće važnosti.
- 🩺 Alternativni pristupi: Laserska terapija Krioterapija (zamrzavanje) Operacija ekscizije (za veće preure) Kemijski piling (nekoliko slučajeva) Sve gore navedene tretmane mora provoditi dermatolog ili medicinski stručnjak.
Alternativne terapije (uz oprez) Neki pojedinci pokušavaju koristiti kućne lijekove, iako učinkovitost tih tretmana nije znanstveno dokumentirana i mogu dovesti do iritacije, posebno oko očiju, na osjetljivoj koži. Ako ih odlučite pokušati, razgovarajte sa svojim liječnikom.
1. Češnjak senf Češnjak može izazvati neželjenu reakciju na koži. U rijetkim slučajevima koristi se kao smjesa koja se izravno nanosi, ali treba izbjegavati kontakt s očima. 2. Jabučni ocat (skraćeno) Moguće ga je koristiti kao oblog, ali ga je bitno razrijediti vodom i isprobati na malom dijelu kože. 3. Ricinusovo ulje Nježno se nanosi na regiju, bez mrljanja, to se obično radi tijekom noći. Neophodna je stalna uporaba proizvoda tijekom nekoliko dana.
4. Kora banane Unutrašnjost pilinga određeno je vrijeme posvećena zahvaćenom području – koristi se zbog potencijalnog blagog enzimskog učinka. 🍽️ Dodaci prehrani kao pomoć Pravilnom prehranom se može regulirati količina masnoće u krvi, čime se može usporiti ili spriječiti stvaranje novih naslaga. Preporučeno: Namirnice s visokim udjelom omega-3 (losos, lanene sjemenke)
Povećana konzumacija hrane bogate vitaminom C (agrumi, feferoni, brokula) Smanjenje količine konzumiranih masti i šećera Dovoljno vlakana (zobene pahuljice, mahunarke) Ovaj odlomak je zamišljen kao uvod u temu i ne predstavlja medicinski savjet. Ako imate promjene na koži, osobito u blizini očiju, važno je razgovarati s dermatologom ili drugim zdravstvenim radnikom o tim promjenama.
Bonus tekst:
Češnjak je poznat po svom snažnom okusu i mirisu, jedna je od najstarijih biljaka s medicinskom svrhom i kroz povijest je imao značajan utjecaj na prirodno liječenje i globalnu kulturu. Češnjak je cijenjena ljekovita biljka koja ima dokumentiranu povijest dužu od pet tisućljeća. Podrijetlom iz središnje Azije, od tada se proširio na druga područja svijeta. U češnjaku su upakirane hranjive tvari koje jačaju imunitet i pružaju višestruke zdravstvene prednosti.
Primarna komponenta češnjaka je alicin, koji je poznat po svojim protuupalnim, antivirusnim, gljivičnim i parazitskim svojstvima. Vrijednost češnjaka bila je značajna u egipatskoj kulturi, smatran je svetom biljkom. Koristili su ga robovi za povećanje svoje fizičke snage i izdržljivosti, nalazio se čak i na grobljima faraona. U staroj Grčkoj i Rimu sportaši su jeli češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici uzimali prije bitaka kako bi poboljšali svoju izdržljivost, snagu i otpornost na bolesti. Do 6. stoljeća češnjak se proširio u Indiju i Kinu, poznat je po svojim ljekovitim svojstvima.
Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih svojstava češnjak je čest u svakom domu i svakom obroku. Sastavni je dio prehrane, a kao začin prisutan je u većini jela. Danas ga mnogi smatraju antibiotikom koji je prirodan i pomaže organizmu u borbi protiv raznih bolesti. Korisno ga je redovito konzumirati u sirovom stanju, a loš zadah možete ukloniti uz pomoć soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka ili u kombinaciji s maslinovim uljem.