Doktor Dejan Čubrilo je jedan od najistaknutijih stručnjaka u Srbiji koji često gostuje i u raznim emisijama koje su posveće zdravlju i koji svojim savjetima pomaže gledaocima.

Kada probavni proces ne funkcionira pravilno, hrana se zadržava u crijevima, stvarajući optimalno okruženje za razmnožavanje bakterija, gljivica i parazita. dr. Dejan Čubrilo, priznati autoritet sportske medicine i profesor fiziologije, razotkriva prevladavajuće zablude: kolesterol ne dolazi iz hrane, već je posljedica probavnih problema, povišene razine inzulina i toksičnosti jetre. “Prema riječima dr. Čubrilo, razinu kolesterola 6 ili 6,5 ne treba doživljavati kao katastrofu. Ovo stanje ukazuje na to da tijelo stvara višak kolesterola, najčešće kao rezultat povišene razine inzulina i nedovoljnog izlučivanja putem žuči.
- Važno je napomenuti da kolesterol nije prvenstveno problem prehrane, već problem metabolizma! Kada probava ne funkcionira pravilno, hrana ostaje u crijevima, pretvarajući se u optimalno okruženje za razmnožavanje bakterija, gljivica i parazita. To rezultira unutarnjim raspadanjem i intoksikacijom, što s vremenom utječe na cijeli organizam i izaziva kaos. Cilj nije samo otkloniti posljedice, već stvoriti okruženje koje nije gostoljubivo za te mikroorganizme.
Detoksikaciju ne treba poistovjećivati s gladovanjem; nego služi kao metoda inteligentnog olakšanja. Neophodan je osobama koje imaju problema s masnom jetrom, povišenom razinom kolesterola ili probavnih problema. Međutim, postavlja se pitanje: koji je odgovarajući način za poduzimanje ovog procesa? Uklonite masnoću; upotreba maslinovog ulja nije dopuštena. Potrebno je da jetra ima period odmora. Jednostavna jela pripremljena bez ulja sastoje se od mesa kuhanog u vodi s dosta povrća.
Tijekom procesa detoksikacije zabranjena je konzumacija mlijeka i jaja. Povećajte potrošnju biljaka koje stimuliraju žuč; na primjer, limun i đumbir ujutro mogu aktivirati probavne kanale. Izbjegavajte agresivne čajeve namijenjene čišćenju jer mogu dodatno iscrpiti crijeva i dovesti do komplikacija poput hemoroida. Zanemarite sokove bez vlakana! Svježe cijeđeni sok bez vlakana može značajno povećati razinu inzulina. Bolje je pojesti cijeli plod nego popiti navodno “zdrav” sok koji može izazvati štetne posljedice. Prema riječima dr. Chbrillo, najveći neprijatelj probave je stres.
On tvrdi da suvremeni pojedinci nemaju dovoljno enzima potrebnih za probavu, identificirajući kronični stres kao primarni čimbenik. U nedostatku ovih enzima, hrana se ne može pravilno probaviti, što dovodi do truljenja, povećanog pritiska na jetru, skokova razine inzulina i nakupljanja kolesterola, nastavljajući začarani krug. Zatvor se ne smije klasificirati kao bolest crijeva; nego ukazuje na smanjenje razine energije. Važno je zanemariti mišljenje da povećana učestalost stolice ukazuje na brz metabolizam. Prava mjera brzine metabolizma leži u sposobnosti tijela da pretvori hranu u energiju.
Ako osjetite pojačano pražnjenje crijeva, ali se i dalje osjećate umorno i nemate energije, to ukazuje na zabrinutost za zdravlje, a ne za dobrobit, sugerirajući da tijelo ne iskorištava učinkovito hranjive tvari koje prima. Uspješna detoksikacija nije obilježena gubitkom težine, već ponovnim uspostavljanjem zdravlja crijeva. Prava detoksikacija znači vraćanje normalnog rada crijeva, bez napora i toksina. Kada dođe do te obnove, ublažavaju se simptomi poput nadutosti, slabosti, nervoze i probavnih smetnji. Svaki dan proizvesti jednu kvalitetnu stolicu, prožetu pozitivnom energijom, pokazatelj je dobrobiti.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka i kroz povijest je imao značajno mjesto u globalnoj kulturi i praksi prirodnog liječenja. Ova cijenjena biljka može se pohvaliti poviješću koja se proteže više od pet tisućljeća. Potječe iz središnje Azije, a raširen je u razne dijelove svijeta. Bogat hranjivim tvarima, češnjak jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Glavni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim svojstvima. U staroegipatskom društvu češnjak je bio vrlo cijenjen, smatran svetom biljkom.
Davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a pronađen je čak iu grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitku kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava. Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih prednosti, češnjak je neizostavan sastojak svakog kućanstva i svakog obroka, au prehrani ima ključnu ulogu kao začin koji se ugrađuje u gotovo sva jela.
Trenutno ga mnogi pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv niza bolesti. Preporuča se dosljedno uključivanje u prehranu u sirovom obliku. Dodatno, loš zadah može se ublažiti korištenjem soka od limuna, soka od jabuke, soka od mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombiniranjem s maslinovim uljem. sa uljem.