Advertisement - Oglasi

Ekstremno visoke temperature kakve upravo imamo na naše zdravlje mogu negativno uticati i doktori savjetuju svima da ne napuštaju svoje domove ako ne moraju i da se paze.

 

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Zamislite sebe u pećnici čija temperatura postupno raste, bez mogućnosti da pobjegnete. Toplinski udar nastaje kada tijelo izgubi sposobnost održavanja pravilne regulacije temperature. Ljeto, sunce i more… zvuči savršeno, zar ne? Međutim, kao što to često biva, postoje određene neugodne stvarnosti koje se mogu sakriti samo od pogleda. Na primjer, sunčanica i toplinski udar dva su stanja koja se često brkaju, što je razumljivo – oba mogu značajno poremetiti nečiji dan i imati ozbiljnije implikacije. Međutim, jesu li ti uvjeti doista identični? Kritičnije, kako možemo razlučiti koju imamo i koje mjere možemo poduzeti da se zaštitimo?

  • Bacimo malo svjetla na ove dvije “vruće” teme. Opekline od sunca, kako se to obično naziva, nastaju kada se netko pretjerano izlaže suncu, osobito ako je glava nedovoljno zaštićena. Na primjer, razmislite o scenariju sunčanja na plaži bez šešira; osoba često osjeća stalnu zvonjavu u ušima i pulsirajuću glavobolju, sličnu sviranju bubnjeva u lubanji. Ovo stanje prvenstveno ukazuje na toplinski udar. Simptomi mogu uključivati, ali nisu ograničeni na, glavobolju, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu i povremeno groznicu. Pogođene osobe često prijavljuju osjećaj slabosti i umora, kao da su bile udarene vlažnom krpom. Iskustvo je krajnje neugodno. Toplotni udar je mnogo teža situacija.

Zamislite da ste zarobljeni u pećnici čija se temperatura postupno povećava, bez mogućnosti da pobjegnete. Ovo stanje nastaje kada tijelo izgubi sposobnost regulacije svoje temperature, što se obično događa u okruženjima s povišenom toplinom i vlagom, posebno tijekom fizičkog napora. Međutim, može se razviti i nakon duljeg izlaganja pretjerano vrućim okruženjima. U tom trenutku tjelesna temperatura može eskalirati do opasno visokih razina, preko 40 stupnjeva Celzijusa. Koža može djelovati suho i crveno ili čak ljepljivo. Mogu se pojaviti simptomi poput ubrzanog rada srca, ubrzanog disanja, smetenosti i mogućeg gubitka svijesti.

Stoga je ključno shvatiti da je toplinski udar ozbiljna stvar koja zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju, jer može dovesti do smrtnih ishoda. Kako to dvoje možemo konkretno razlikovati? Primarna razlika leži u mehanizmima nastanka i težini simptoma. Opekline od sunca prvenstveno su posljedica izravnog izlaganja sunčevoj svjetlosti, a posebno pogađaju glavu. Nasuprot tome, toplinski udar nastaje zbog pregrijavanja cijelog tijela. Tipično, temperatura povezana sa sunčanicom nije toliko povišena kao ona uočena kod toplinskog udara, a simptomi toplinskog udara općenito su teži i predstavljaju veći rizik.

Kako se možemo zaštititi? Opće je poznato da je mnogo lakše spriječiti nego liječiti. Stoga je mudro biti oprezan (i intelektualno i metaforički). U satima kada je intenzitet sunca najveći, osobito između 10 i 16 sati, preporučljivo je potražiti hlad. Ako je aktivnost na otvorenom neizbježna, pobrinite se da nosite šešir širokog oboda, sunčane naočale i svijetlu odjeću. Osim toga, važno je zapamtiti nanošenje kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom. Hidratacija je neophodna. Prihvatljiva pića uključuju, između ostalog, vodu, limunadu i nezaslađene čajeve.

Preporučljivo je izbjegavati slatke sokove i alkoholna pića jer mogu pogoršati dehidraciju. S tim u vezi pada mi na pamet izreka “čaša gore, čaša dolje”; međutim, po vrućem vremenu, preporučljivo je odustati od “up” do večeri i temperature se donekle snize. Bavite se tjelesnom aktivnošću u hladnijim dijelovima dana. Bitno je izbjegavati pretjerane napore i obratiti pažnju na signale tijela. Ako osjetite slabost, vrtoglavicu ili mučninu, odmah potražite hlad i odmorite se. U slučaju da netko doživi sunčanicu ili toplinski udar potrebno je hitno djelovati. Ako se sumnja na sunčanicu, trebaju se odmah skloniti od sunca i premjestiti u hladno okruženje.

Preporučuju se metode hlađenja poput tuširanja ili stavljanja hladnih obloga na čelo, vrat i pazuhe. Također je bitno ostati dobro hidriran pijući puno tekućine. Ako se simptomi ne poboljšaju ili se pogoršaju, nužno je konzultirati liječnika. U slučaju toplinskog udara nužno je djelovati brzo. Hitnu medicinsku pomoć treba kontaktirati bez odlaganja. Dok se čeka njihov dolazak, jedinku treba premjestiti u zasjenjeni prostor i skinuti joj odjeću kako bi se olakšalo hlađenje.

Za snižavanje tjelesne temperature treba koristiti različite metode, uključujući primjenu hladnih obloga, prskanje vodom i korištenje ventilatora. Ako je osoba pri svijesti, ponudite joj male gutljaje hladne vode. Važno je napomenuti da uživanje u ljetnoj sezoni ne mora uključivati ​​rizik od sunčanice ili toplotnog udara. Uz određenu dozu opreza, bezbrižno se mogu u potpunosti cijeniti užici toplog vremena. Želim vam sve najbolje i ostanite mirni!

PREUZMITE BESPLATNO!

KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Preporučujemo