U ljetnjem periodu većina ljudi koristi svoje godišnje odmore da bi otišli na more a često biraju kao destinaciju Hrvatsku koja nam je i najbliža a uz to ima prelijepe plaže.

Iz HAC-a navode da je to napredak prema pravednijem i održivijem okviru naplate cestarine, kao dio veće investicijske inicijative i temelja za novi, moderni sustav naplate koji će biti usklađen s europskim standardima. Hrvatske autoceste (HAC) u petak su objavile da će od 1. srpnja svi poticajni popusti za elektroničku naplatu cestarine (ENC) biti standardizirani kako bi se osigurala veća uravnoteženost i ujednačenost među svim korisnicima ENC-a. HAC pojašnjava da se u posljednja dva desetljeća suzdržao od poskupljenja cestarina za teška vozila, niti su ta vozila bila predmet sezonskih poskupljenja, za razliku od lakih vozila, a popusti za teška vozila bili su znatno veći.
- Posljedično, kako on artikulira, teška vozila nisu proporcionalno pridonijela troškovima povezanim s izgradnjom i održavanjem infrastrukture; stoga HAC poduzima usklađivanje i standardizaciju popusta za korisnike ENC uređaja. HAC tvrdi da ovo predstavlja značajan napredak prema pravednijem i održivijem okviru naplate cestarine, smještenom unutar veće investicijske strategije i temelja za suvremeni sustav naplate koji je usklađen s europskim standardima. “Cilj je održati ravnotežu među korisnicima uz istovremeno opredjeljenje za razvoj moderne, sigurne i učinkovite cestovne infrastrukture”, stoji u priopćenju iz HAC-a.
Dakle, za operatere lakih vozila (I.A, I. i II. kategorije) ENC prepaid popust (uplata na ENC račun) ostaje nepromijenjen i iznosi 21,74%. Iz HAC-a poručuju da ovom standardizacijom korisnici postpaid lakih vozila koji su svoj ENC račun povezali s platnom karticom ostvaruju jedinstveni popust od 21,74%, što je povećanje u odnosu na dosadašnju stopu od 13,04%. S druge strane, sezonski popust od 33,48% za korisnike lakih vozila po prepaid modelu ostaje nepromijenjen u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka. Jedinstveni popusti od 21,74% primjenjivat će se na teška vozila (kategorije III i IV) na prepaid i postpaid modele.
Ranije je popust za teška vozila u postpaid modelu, koji se veže uz platnu karticu i registarski broj, iznosio 30,43%. Ukinut je sezonski popust od 33,48% za korisnike teških vozila koji koriste prepaid model u razdoblju od 1. studenoga do 31. ožujka te je popust zadržan na 21,74%. Uz standardizaciju ENC popusta, rade se i revizije emisijskih popusta. Popust za EURO V i EEV smanjen je s 5% na 3%, dok je za EURO VI smanjen s 12% na 7%. Ukinut je emisijski popust za EURO IV. Iako EURO IV vozila nisu dobila popust u europskim državama zadnje dvije godine, one i dalje imaju popust od 21,74% na ENC.
Nadalje, kao odgovor na smanjenje popusta za EURO VI, dodatna privremena mjera potpore od 7% uvedena je 1. travnja 2020. kao pomoć tijekom krize izazvane pandemijom. Cilj popusta na emisiju je potaknuti usvajanje vozila koja proizvode niske ili nulte emisije.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je značajno utjecala na globalnu kulturu i prirodne prakse liječenja kroz povijest. Ova cijenjena ljekovita biljka može se pohvaliti lozom starom preko pet tisuća godina. Podrijetlom iz srednje Azije, češnjak je raširen u raznim regijama diljem svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti.
Primarni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima. U staroegipatskom društvu češnjak je imao veliku važnost, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a čak je otkriven i u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka za jačanje izdržljivosti, snage i imuniteta protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je stekao priznanje za svoje ljekovite prednosti.
S obzirom na svoju kulinarsku i terapeutsku primjenu, češnjak je neizostavan u svakom kućanstvu i obroku, a služi kao vitalni začin u gotovo svim varijantama jela. Trenutno ga mnogi pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporuča se redovita konzumacija u sirovom obliku, a loš zadah možete riješiti korištenjem soka od limuna, soka od jabuke, soka od mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.