Kukuruzi ili pečenjci kako ih negdje zovu su upravo sada aktuelni i možemo ih naći u trgovinama i na pijacama. Ljudi ih uglavnom kuhaju i jedu a nekada se desi da on bude tvrd nakon termičke obrade.

Uživate li u kuhanom kukuruzu? Jeste li upoznati s njegovom pripremom? Bilo da se konzumira na plaži, u vrtu ili kao jednostavan međuobrok, miris i okus svježe kuhanog kukuruza evocira draga sjećanja i osjećaj ljetne dokolice. Međutim, u ovom iskustvu prehrane postoji dio kukuruza koji mnogi od nas odbacuju – pogrešku koju često radimo. To se odnosi na kukuruznu svilu, nježna, živahna vlakna koja strše između zrna i ljuske klipa. Iako ih većina pojedinaca smatra suvišnima i smetnjom koju treba ukloniti, ovi svilenkasti pramenovi posjeduju izvanredna svojstva koja mogu poboljšati naše zdravlje.
- Kukuruzna svila: element koji nadilazi puko estetsko uljepšavanje. Kukuruzna svila ne služi samo kao ukras ili smetnja žitu; ima dugu povijest korištenja u narodnoj medicini, a suvremena znanstvena istraživanja progresivno potvrđuju njegove dobrobiti. Ovaj delikatni filament bogat je raznim bioaktivnim spojevima, uključujući flavonoide, saponine, vitamine, minerale i eterična ulja. Unatoč njihovoj naizgled osjetljivoj i krhkoj prirodi, utjecaj ovih komponenti na ljudsko tijelo može biti iznimno snažan.
Najznačajnija dobrobit kukuruzne svile je njezino diuretičko svojstvo, koje potiče eliminaciju viška tekućine iz tijela, čime pomaže kod problema povezanih s oticanjem, disfunkcijom mjehura i hipertenzijom. Štoviše, poboljšava rad bubrega i služi i kao preventivna mjera i kao pomoćno sredstvo za liječenje stvaranja bubrežnih kamenaca. Prirodna podrška radu bubrega i mokraćnog sustava. Široko priznata dobrobit kukuruzne svile je njezina uloga u sprječavanju bubrežnih kamenaca. Djeluje kao blagi, ali učinkovit diuretik, olakšava izbacivanje viška soli i tekućine iz organizma.
Ovaj proces smanjuje opterećenje bubrega i smanjuje vjerojatnost nakupljanja minerala koji mogu dovesti do stvaranja kamenca. Nadalje, kukuruzna svila smiruje upale u urinarnom traktu i ublažava simptome kao što su bolovi pri mokrenju, pojačano mokrenje i opća nelagoda. Osobe sklone infekcijama mokraćnog sustava ili zadržavanju tekućine mogu pronaći značajne koristi od uključivanja čaja od kukuruzne svile u svoj dnevni režim. Kontrolira razinu šećera i kolesterola. Dodatna prednost kukuruzne svile je njezina sposobnost snižavanja razine šećera u krvi.
Ovo je svojstvo posebno vrijedno pažnje za osobe koje imaju predijabetes ili inzulinsku rezistenciju. Međutim, važno je napomenuti da kukuruznu svilu ne treba promatrati kao lijek, već kao prirodni dodatak prehrani koji može pomoći u stabilizaciji razine glukoze. Isto vrijedi i za kolesterol; Određene studije pokazuju da kukuruzna svila može pomoći u snižavanju razine ukupnog kolesterola, kao i “lošeg” LDL kolesterola, što pak smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. U kombinaciji s hranjivom prehranom i redovitom tjelesnom aktivnošću, ova skromna biljka može poslužiti kao vrijedan saveznik u potrazi za boljim zdravljem.
Kalij je neophodan za održavanje ravnoteže i zdravlje krvnih žila. Kukuruzna svila također je bogata kalijem, vitalnim mineralom neophodnim za održavanje ravnoteže elektrolita u tijelu. Ovaj mineral olakšava pravilan rad mišića, uključujući i srčani mišić, te sudjeluje u regulaciji krvnog tlaka. Osim toga, kalij igra ključnu ulogu u zgrušavanju krvi, što je sastavni dio zacjeljivanja rana i sprječavanja prekomjernog krvarenja. Pojedinci koji konzumiraju previše natrija, a premalo kalija mogu imati koristi od čaja od kukuruzne svile, koji može pomoći u uspostavljanju ravnoteže i smanjenju rizika od hipertenzije i kardiovaskularnih bolesti.
Metode za korištenje kukuruzne svile Ako vam nije privlačno konzumirati kukuruznu svilu u sirovom obliku dok uživate u kuhanom kukuruzu, postoji jednostavna alternativa: skuhajte čaj. Započnite pažljivim odvajanjem svile od klipa, a zatim je temeljito isperite. Kuhajte svilu u vodi nekoliko minuta, pustite da se strmi, a zatim procijedite smjesu. Kada se ohladi, možete uživati u biljnom napitku. Napitak se može piti jednom ili dva puta dnevno, posebno za one koji imaju problema sa zadržavanjem vode, bubrezima ili urinarnim traktom.
Njegov je okus suptilan i lako se može upariti s drugim biljem, uključujući peršin, koprivu ili kamilicu. Dok se kukuruzna svila općenito smatra prirodnom i općenito sigurnom, možda nije prikladna za sve pojedince. Trudnicama se savjetuje da se suzdrže od njegove uporabe jer može izazvati kontrakcije maternice i može dovesti do komplikacija tijekom trudnoće. Nadalje, oni koji uzimaju lijekove za razrjeđivanje krvi, liječe dijabetes ili koriste diuretike trebali bi potražiti savjet liječnika prije uvođenja čaja od kukuruzne svile u svoju rutinu.