Sa samo 26 godina, Sarah Begum donijela je hrabru odluku koja je zauvijek promijenila njen život. Napustila je svoj posao u Londonu kako bi istražila dubine ekvadorske džungle i stvorila dokumentarac o jednom od najzanimljivijih plemena Amazone. Odluka da se potpuno posveti ovoj misiji bila je vođena njenim dubokim interesom za amazonske kulture, a posebno za plemena koja su bila suočena s prijetnjama modernog svijeta.

Duhovna povezanost s plemenom Huaorani

Još kao devetogodišnjakinja, Sarah je prvi put došla u kontakt s informacijama o plemenima koja nastanjuju amazonsku prašumu. Oduvijek je bila fascinirana njihovim načinom života i posebnostima koje su ih činile različitim od ostalih kultura. Uz to, postala je svjesna ozbiljnih prijetnji kojima su ta plemena bila izložena zbog utjecaja modernog društva.

Nakon tog razdoblja, počela je doživljavati snažne vizije i snove u kojima su joj se prikazivale osobe iz tih plemena. Ti su snovi postajali sve intenzivniji, a Sarah je osjećala neodoljivu želju da ih posjeti i upozna njihov svijet iz prve ruke. Njena strast prema istraživanju amazonskih plemena rasla je iz godine u godinu, sve dok nije odlučila poduzeti konkretne korake prema ostvarenju svog cilja.

Priprema za putovanje: Korištenje ušteđevine i organizacija projekta

Sara nije željela samo posjetiti plemena; željela je dokumentirati njihove živote i izazove. Odlučila je uložiti svoju ušteđevinu kako bi stvorila dokumentarac koji će svijetu pokazati ljepotu, snagu i borbu tih zajednica. Započela je suradnju s timom – angažirala je snimatelja iz New Yorka i inženjera zvuka iz Portsmoutha, koji su bili spremni pridružiti joj se na ovom izazovnom putovanju.

Putovanje u srce Amazone: Susret s plemenom Huaorani

Sarah je bila svjesna da će putovanje biti izazovno. Nakon što je istražila različite informacije o plemenu Huaorani, smjestila je svoje odredište u amazonskom gradu Coca. Odavde je putovala još dva dana čamcem kroz gustu džunglu kako bi došla do plemena Huaorani, koje je postalo centralna točka njezina istraživanja.

Tijekom boravka s plemenom, Sarah je imala priliku učiti od žena o njihovoj tradiciji tkanja, dok su je muškarci učili tehnikama lova, uključujući korištenje koplja. Povezanost koju je osjetila s ljudima iz plemena bila je nevjerojatna, a njezina iskustva postala su ključna za stvaranje dokumentarca koji je kasnije podijelila sa svijetom.

Brak s Ginktom: Kultura i tradicija plemena

Jedan od najupečatljivijih trenutaka iz Sarahina iskustva bio je njezin susret i kasniji brak s Ginktom, glavnim ratnikom plemena. Iako je Ginkt bio više od 50 godina stariji od nje, Sarah je osjećala duboku povezanost s njim. Nije bilo obavezno da njihov brak uključuje seksualnu komponentu, jer je veza imala više simboličnu važnost u okviru plemenske kulture.

Sara je često spominjala Ginkta kao izuzetnog čovjeka. U svom dokumentarcu, opisala ga je kao šarmantnog, inteligentnog i uvijek zainteresiranog za njezine priče o životu u Londonu. On je bio duboko fasciniran njezinim svijetom, dok je ona obožavala njegovu mudrost i snagu koju je nosio kao ratnik.

Nisu svi začeci uobičajeni: Druga britanska žena u Ginktovom životu

Iako je priča o Sarah i Ginktu nevjerojatna, nije bila jedinstvena. Naime, Sarah nije bila prva britanska žena koja je postala partnerka Ginktu. Dvije godine prije nje, Karen Moriz-Lanz, također dokumentaristica, imala je sličnu sudbinu. Karen je bila angažirana na snimanju dokumentarca o plemenu Huaorani i također je postala bliska s Ginktom, što je ukazivalo na to koliko duboko su britanski istraživači bili povezani s tim plemenom.

Neobična veza s plemenom Huaorani

Sarah Begum je svojim dokumentarcem i životom među Huaoranima podijelila priču koja je nadmašila granice običnog istraživanja. Njezin brak s Ginktom, njezina posvećenost plemenu i duboka povezanost s amazonskim životom ostavili su snažan utisak na mnoge. Kroz svoj rad, Sarah je svijetu približila pleme Huaorani i izazove s kojima se susreću zbog modernizacije, istovremeno pokazujući koliko je duboka povezanost među ljudima, bez obzira na kulturne i vremenske razlike.

Preporučujemo