Rak pluća je jedna od najsmrtonosnijih bolesti koja se često javlja među pevačima. U kontekstu malignih bolesti, naša zemlja ima visoku stopu oboljevanja. Rak pluća je posebno rasprostranjen i opasan oblik raka. U periodu od 1999. do 2009. godine, u Srbiji je zabeležen značajan porast broja obolelih od ove bolesti, i to za 27 procenata.

  • Životi brojnih poznatih ličnosti, poput Masima Savića, Zorana Kalezića, Olivera Dragojevića, Usnije Redžepove, Divne Karleuše i raznih drugih, tragično su prekinuti ovom smrtonosnom bolešću. Samo šezdesetak dana prije smrti, Masimo Savić suočio se s potresnim otkrićem prognoze raka pluća. U dobi od 61 godine, ovaj daroviti pjevač podlegao je ovoj bolesti, ostavljajući iza sebe trajno naslijeđe izvanrednih umjetničkih postignuća i cijenjenog kruga intimnih suputnika.

Proslavljeni hrvatski pjevač Oliver Dragojević podlegao je teškoj bolesti koju je otvoreno priznavao tijekom života, svjestan njezine težine i skorog približavanja vlastite smrtnosti. Zoran Kalezić je na svoj osebujan način govorio o liječenju ove bolesti, istaknuvši svoje oslanjanje na medicinske stručnjake i pronalaženje utjehe u glazbi koja je duboko odjeknula u njemu. Nakon dugotrajne i zahtjevne borbe, Oliver Dragojević je naposljetku preminuo u 73. godini života, žrtva ove opake bolesti.

Nažalost, preminuo je u 71. godini života, točno godinu dana nakon što mu je dijagnosticiran rak pluća. Unatoč agresivnoj kemoterapiji, njegovo zdravstveno stanje nije pokazivalo nikakve znakove poboljšanja. Samo nekoliko mjeseci prije svoje smrti, poznati pjevač je izjavio: “Dane provodim u granicama svog doma, uranjajući u divne aktivnosti sviranja i pjevanja. Svakog jutra ustanem, zgrabim svoju gitaru i počnem svirati , posvećujući cijeli dan ovoj potrazi.

  • ” Za mene to nije naporan pothvat; umjesto toga, doživljavam ga kao oblik ležerne rekreacije. U nedostatku kemoterapije, moj život bi izgledao lišen ikakvih problema. Naravno, strogo se pridržavam propisanog režima uzimanja lijekova. U razdobljima kada nisam na kemoterapiji, utjehu pronalazim u posjetu vikendici u Veloj Luci, gdje mi je neizmjerno zadovoljstvo svirati i pjevati.

    Jedini pružatelj zadovoljstva u mom trenutnom stanju nalazi se unutar ovih potraga. Nedvojbeno, pojava bolesti je težak udarac, ali prizivanjem unutarnje snage za borbu s njom često se može postići trijumf u borbi. Usnija Redžepova, poznata pjevačica, više od tri godine hrabro se borila s rakom pluća. Posljednje trenutke života boravila je u krugu Kliničko-bolničkog centra u Beogradu, proživljavajući svakim danom nesnosnu agoniju.
    Usnija je, nažalost, 1. listopada 2015. postala žrtva bolesti.

Ova posebna bolest pokazuje određene čimbenike rizika i simptome koje ne treba zanemariti. Posjeduje lukavu prirodu, pokazuje jaku sklonost brzom širenju (metastaziranje) u susjedna tkiva i različite dijelove tijela, često bez ranih simptomatskih indikacija. U trenutku kada se otkrije, udaljene metastaze su često već prisutne. Kada je riječ o smrtnim ishodima, rak pluća je najrašireniji oblik raka među muškarcima diljem svijeta, koji se javlja četiri puta češće nego kod žena. Kod žena je treći vodeći uzrok smrti, nakon raka dojke i raka debelog crijeva.

Proces karcinogeneze pluća traje otprilike dva desetljeća, a najveća učestalost bolesti zabilježena je u srednjoj životnoj dobi, točnije između 40. i 60. godine života.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 2012. godine, dijagnoza raka pluća zahvatila je oko 1,8 milijuna osoba diljem svijeta, što je dovelo do razornog broja smrtnih slučajeva od 1,6 milijuna. Ove brojke otkrivaju značajne varijacije među zemljama, prvenstveno potaknute različitim stopama pušenja unutar svake populacije.

 

 

Preporučujemo