Primijetili ste da balite samo kada spavate na boku, dok se to ne dešava kada spavate na leđima. To je zato što, kada spavate na leđima, pljuvačka se naslanja na vaše grlo i isušuje se. Postoje različite žlijezde koje doprinose stvaranju pljuvačke.

Balavljenje može biti povezano s ovih sedam indikacija:

  1. Nepravilna poza za spavanje:
    Kada spavate na boku ili stomaku, vaša usta se često mogu otvoriti jer ste opušteni, a nakon toga pljuvačka može izaći. Kada spavate na leđima, to sprječava balavljenje.
  2. Alergija:
    Alergijski rinitis i određene alergije na hranu mogu izazvati povećano lučenje pljuvačke.
  3. Kiselost:
    Naučnici vjeruju da želudačna kiselina stimuliše ezofagus, što dovodi do prekomjernog lučenja pljuvačke.
  4. Sinusna infekcija:
    Infekcije gornjeg respiratornog trakta obično su udružene sa problemima disanja i gutanja uslijed akumulacije pljuvačke. Također, kada je vaš nosni kanal blokiran, tada dišete na usta, što dovodi do povećanog lučenja pljuvačke.
  5. Tonsilitis:
    Tonsilitis je zapaljenje žlezda zvanih tonzila, koje se nalaze na zadnjem dijelu grla. Zbog upale i otoka, prolaz postaje uzan, čime se smanjuje prolaz i pljuvačka se nagomilava.
  6. Košmarni snovi:
    Balavljenje je poznat simptom kod ljudi koji pate od košmarnih snova. Mogu se manifestovati i kod odraslih kao rezultat psihopatoloških razloga. Često se dešava kada je osoba pod stresom, a može biti i aktivirano zbog određenih lijekova.
  7. Lijekovi
    Neki antidepresivi, poput morfina, mogu izazvati povećanu proizvodnju pljuvačke. Ako koristite određene lijekove ili se koristite drogama, tada je balavljenje nešto s čime se možete suočavati svakodnevno.
Preporučujemo