Češnjak se često smatra početnom linijom obrane od virusnih infekcija. Ali kako to točno utječe na tijelo? Za promicanje zdravog srca, preporučljivo je konzumirati najmanje šest češnjaka tjedno, jer ima blagotvorne učinke na kardiovaskularni sustav. Nadalje, istražimo fiziološke promjene koje se događaju u tijelu nakon konzumiranja češnjaka.

U prvih sat vremena, želudac učinkovito probavlja luk, pretvarajući ga u hranjivi izvor hrane za tijelo. Unutar samo četiri sata nakon konzumacije, ovaj proizvod pomaže u borbi protiv već prisutnih bakterija i virusa te ih neutralizira. Aktivacija procesa sagorijevanja masti u tijelu događa se otprilike šest sati nakon uzimanja obroka. Nakon trajanja od sedam sati, uočeno je da luk ima sposobnost antibakterijskog djelovanja na krvotok. S poviješću koja seže u davna vremena, češnjak se ističe kao jedna od najstarijih kultiviranih biljaka na Zemlji, a njegova prisutnost može se otkriti u gotovo svakom kulinarskom okruženju. Unatoč tome, njegova vrijednost nadilazi puko poboljšanje okusa, jer se može pohvaliti impresivnim nizom zdravstvenih prednosti.

Kada se suočimo s prehladom, često se okrećemo češnjaku kao lijeku zbog njegove sposobnosti da se bori protiv kašlja i jača naš imunološki sustav. Ovaj prirodni “antibiotik” prepun je brojnih aktivnih kemijskih spojeva i antioksidansa koji promiču opću dobrobit i čuvaju zdravlje tijela. Češnjak, izuzetno hranjiva namirnica, ne samo da pozitivno utječe na razinu šećera u krvi, već i smanjuje sintezu kolesterola i šanse za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Osim toga, ima protuupalna svojstva i potiče zdravlje probavnog sustava. Češnjak ima mnoštvo ljekovitih svojstava zahvaljujući snažnom spoju alicinu koji služi kao prirodni obrambeni mehanizam protiv bakterija i gljivica. Kako biste u potpunosti iskoristili korisna svojstva češnjaka, važno ga je redovito uključiti u svoju prehranu i slijediti korake pripreme, a evo i nekoliko zanimljivosti:

Za optimalne dobrobiti u borbi protiv prehlade, preporučuje se konzumiranje najmanje tri češnja sirovog češnjaka dnevno. Kako biste otkrili zdravstvene dobrobiti češnjaka, preporuča se zgnječiti ga prije konzumacije jer će to potaknuti enzimsku reakciju koja rezultira proizvodnjom alicina. Češnjak treba brzo zagrijati kako bi se osiguralo učinkovito kuhanje, a oštar miris češnjaka često odvraća pojedince od njegove konzumacije. Međutim, upravo ta “mirisna” komponenta daje češnjaku njegova ljekovita svojstva. Ako se pojavi zabrinutost zbog neugodnog zadaha, dostupni su jednostavni lijekovi, poput žvakanja lišća peršina ili zrna kave, predlaže Aktivni.si.

Preporučujemo