Poznati psiholog Mihail Labkovski predlaže uvjerljivu teoriju: ključ ispunjenog života leži u ispunjavanju vlastitih strasti i želja. Sada, zaronimo u njegove praktične korake za postizanje ovog idealnog stanja. Objavljeno je više od milijun primjeraka knjige psihologa Mihaila Labkovskog “Želim i hoću: prihvati sebe, zavoli život i postani sretan”.

Ovaj cijenjeni psiholog nudi nam citate koji potiču na razmišljanje i potiču na razmišljanje. Prihvatite svoju cjelovitost, jer vi niste beživotni leš koji čeka seciranje; umjesto toga odaberite samo najukusnije dijelove. Nedostatak poniznosti među pojedincima rađa nesklonost jednih prema drugima, pogoršavajući ionako nepovoljnu situaciju. Ako netko ne može pouzdano izraziti svoj identitet, sklonosti i kvalitete, riskira da postane beznačajan i neprivlačan potencijalnim partnerima. Preporučljivo je suzdržati se od druženja s osobama koje su već u braku. Razlog tome je što oženjeni muškarac već ima suprugu u svom životu, što društvo druge žene čini nepotrebnim.

Bitno je imati obostranu potrebu u vezi. Ključ je u prihvaćanju jedni drugih onakvima kakvi jesmo, bez pokušaja mijenjanja jedni drugih. Ako se ne osjećate dobro zajedno, najbolje je prekinuti vezu prije dugoročnih obveza poput hipoteke ili rađanja djece. Žrtva nije preduvjet za ljubav. Ako odnos zahtijeva vašu prisutnost, onda to nije vaša pripovijest. Nijedan cilj nije vrijedan trpljenja poteškoća unutar partnerstva. Kada je riječ o mladim, uspješnim i atraktivnim ženama koje se bore pronaći odgovarajućeg partnera zbog svojih percipiranih visokih standarda, to često proizlazi iz straha od ulaska u privrženu vezu.

Često, kada žena izgovori izraz “Voljela sam”, to nije nužno priča usredotočena na ljubav. Umjesto toga, zadire u narativ pojedinca koji je opskrbljuje tjeskobom za kojom žudi. S druge strane, iskrena je ljubav zamršeno isprepletena s razinom zadovoljstva. Veza koja započinje tako da jedna strana namjerno odgađa komunikaciju ili misteriozno nestaje nije povoljan temelj za neurotičnu osobu koja traži duboku ljubav. Važno je imati na umu da su takvi počeci daleko od zdravih. Uobičajeno je da pojedinci prekidaju veze bez poštovanja. Nasuprot tome, normalni pojedinci će se suzdržati od pokretanja odnosa lišenih poštovanja.

Kako biste izbjegli bilo kakvo potencijalno poniženje, ključno je suzdržati se od napredovanja prema nekome tko im ne uzvraća. Poduzimanje takvih koraka samo bi rezultiralo samodegradacijom. Sreća supružnika leži jedno u drugom unutar obitelji. Ako netko ne uspije uočiti radost u svom partneru i samo vidi nekoga kako ispunjava ulogu, onda to postaje krajnji cilj. Neosporna je činjenica – i želim to naglasiti – da se svaka žena koja odluči posvetiti svoje vrijeme isključivo vođenju kućanstva i odgoju djece, bez težnje za karijerom izvan kuće, izlaže određenom obliku poniženja. Ovaj ishod je neizbježan. Važno je napomenuti da čovjek nije nametnuo ovaj aranžman od samog početka; dapače, žena je to dragovoljno prihvatila, zadovoljna i oduševljena svojom odlukom da ostane kod kuće.

Nema potrebe da se brinete o postupcima i posljedicama s kojima se muškarci suočavaju. To nije vaša odgovornost kao njihove majke ili liječnika. Umjesto toga, usredotočite se na vlastiti tanjur. Ako vam se nešto sviđa, slobodno uzmite. Međutim, ako ne odgovara vašim željama, jednostavno recite zbogom. Slično tome, ako vam se ponašanje muškarca čini neugodnim, nemojte se opravdavati u njegovo ime. Ako ste se stalno oslanjali na susjedni kafić za dostavu pizze, a vaš suputnik preferira lokalna jela, nemojte pristajati na kompromis kupnjom štednjaka ili angažiranjem kuhara. Umjesto toga, dopustite mu da pokaže svoje kulinarske vještine pripremajući divan obrok za vas.

Po mom iskustvu, svaka žena koju sam susreo izrazila je nedostatak entuzijazma za štikle, osobito tijekom zimske sezone, zbog nedostatka ljupkosti i praktičnosti. Što se više predstavljate s porukom “Pogledaj me, lijepa sam, uzmi me”, veće su šanse da se vaša veza neće uskladiti s vašim željenim težnjama. Drevni zapovjednici savjetovali su svoje trupe da djeluju prema potrebi i stignu kad je potrebno, dok je moderni vojskovođa, pod utjecajem psihologije, uveo novu perspektivu: čini što hoćeš, bez obzira na ishod. Preporuke Labkovskog u biti naglašavaju važnost da pojedinci daju prioritet brizi o sebi, jer će ih to spriječiti da negativno utječu na živote drugih.

Preporučujemo