Počevši od sredine prosinca, pacijenti svih dobnih skupina preplavili su klinike i domove zdravlja diljem Srbije, kako državne tako i privatne, a taj se priljev velikom brzinom nastavio i u prvim danima nove godine, baš kao što se i očekivalo. Prevladavajući simptomi koje ima značajan dio populacije, uključujući kašalj, grlobolju, groznicu, umor i bol u tijelu, obično se povezuju s gripom, COVID-19 i respiratornim infekcijama. Medicinski radnici u Srbiji bilježe značajan porast oboljelih u odnosu na prije tri tjedna.

Zbog okupljanja pojedinaca u zatvorenim prostorima bez preduzimanja ikakvih mera predostrožnosti tokom novogodišnjih praznika, ostvaruje se predviđanje epidemiologa dr Nebojše Bohuckog 5. oktobra prošle godine u „Blicu“. U siječnju 2024. godine suočit ćemo se s tridemijom, točnije konvergencijom gripe, koronavirusa i respiratornog sincicijskog virusa (RSV). Potkraj prošle godine dr. Bohucki, cijenjeni epidemiolog iz Zavoda za javno zdravstvo u Subotici, službeno je izjavio da se klackamo na rubu tridemije, čije se najznačajnije reperkusije očekuju u siječnju. Sada samouvjereno tvrdi da je tridemija doista stigla do Srbije.

Prema riječima našeg priznatog stručnjaka, došli smo do kliničkog razumijevanja situacije, ali kada je u pitanju utvrđivanje uzroka u etiološkom smislu, ostajemo u neznanju. Možete li mi dati više informacija o tridemiji i njenom podrijetlu? Kako je Bohucki objasnio za „Blic“, dolazak pandemije kovida 19 u proleće 2020. podstakao je nošenje maski i pojačanu higijenu ruku, uz pridržavanje preventivnih mera. Međutim, kako je ozbiljnost koronavirusa popustila i nastupio umor od restriktivnih mjera, ponovno je stvorena pozornica za nesmetan prijenos respiratornih bolesti koje su postojale prije početka covida i koje tek trebaju nestati.

Primjetan je izostanak zabilježenih slučajeva gripe i respiratornog sincicijskog virusa (RSV), uz druge kapljične infekcije. Međutim, 2022. godine došlo je do naglog porasta infekcija gripom i RSV-om diljem Europe, pa tako i kod nas. Ovo je označilo pojavu onoga što se danas naziva tridemijom, gdje COVID-19, gripa i RSV koegzistiraju istovremeno. Ove respiratorne bolesti dijele slične simptome, ali ih uzrokuju različiti virusi, što je dovelo do izraza tridemija. Dr. Bohucki objašnjava značenje ovog pojma i njegove implikacije. Osim toga, pojedinci obično pokazuju simptome kao što su vrućica, kašalj, kihanje, slabost i malaksalost, prema njegovim opažanjima.

Koje su osobe osjetljive na gripu, koronavirus i respiratorni sincicijski virus (RSV)? Prema našem izvoru, omikron, općepoznati soj koronavirusa, nastavit će koegzistirati s nama još duže vrijeme, dok se influenca (gripa) vratila nakon dvogodišnjeg odmora od koronavirusa, a sada se pojavio i RSV ponovno se pojavio. U Zapadnoj Europi bilježi se značajan porast broja oboljelih od gripe (FLI) na tjednoj bazi. Međutim, potvrda gripe testovima brisa i PCR analizom savršeno je usklađena s očekivanim epidemiološkim obrascima gripe. Kako sezona gripe napreduje, broj slučajeva se svaki tjedan udvostručuje, dosežući vrhunac tijekom epidemije. Važno je napomenuti da je Covid-19 također raširen i trenutno vodeći uzročnik akutnih respiratornih infekcija. Još jedan virus vrijedan pažnje je RSV, koji je privukao pažnju zdravstvenih radnika zbog svog utjecaja na djecu mlađu od četiri godine. Ovaj virus posebno dovodi do bronhiolitisa, stanja koje može rezultirati upalom pluća. Međutim, ključno je prepoznati da su osobe starije od 65 godina i osobe s kroničnim bolestima također u opasnosti od zaraze RSV-om, kao što je istaknuo dr. Bohucki.

Srbija još čeka dolazak vrhunca vala. Prema riječima uglednog epidemiologa u našoj zemlji, zbog vremena godišnjih odmora zaostajemo za Europom u pogledu izbijanja virusa. Kao rezultat toga, stalno doživljavamo značajan porast bolesti sličnih gripi (FLI), posebno gripe, tijekom mjeseca siječnja. Očekuje se da će se broj osoba koje su zaražene virusom višestruko povećati u sljedećih nekoliko tjedana. Shodno tome, možda smo na putu da dosegnemo vrhunac ovog vala, iako je neizvjesno hoćemo li doista dosegnuti razinu epidemije gripe, unatoč ispunjenju svih potrebnih uvjeta. Trenutačni sustav nadzora za RSV neadekvatan je zbog nedovoljnog dijagnostičkog testiranja, što rezultira malim brojem prijavljenih slučajeva. Međutim, kada se uzmu u obzir podaci iz Europe i drugih dijelova svijeta gdje se provode sveobuhvatna testiranja, nema razloga vjerovati da je ovo kod nas nema iste epidemije. Iako to možda nije jasno iz perspektive šire populacije, utjecaj na malu djecu, osobito najmlađu, značajan je. Klinički, sada svi osjećamo učinke i očekuje se da će se brojke udvostručiti i nastaviti rasti. Dr. Bohucki potvrđuje da je tridemija nedvojbeno faktor koji pridonosi.

Djetetu je dijagnosticirana kombinacija hripavca, korone i RSV-a, što ukazuje na značajan zdravstveni problem. Činjenica da su se tri virusa sudarila nadaleko je poznata, ali dokumentirano je još više izvanrednih slučajeva u kojima su pojedinci zapravo oboljeli od tri različite bolesti istovremeno. Nedavno je dr. Olivera Ostojić, predstojnica Dječje pulmološke bolnice KBC “Dragiša Mišović”, otkrila da postoji znatan broj djece koja imaju koinfekcije, bilo da su virusne ili bakterijske prirode. U javnost je izašao intrigantan slučaj, gdje je dijete oboljelo od hripavca, koji neminovno slabi imunološki sustav, a zatim je uslijed tog narušenog imuniteta dobilo respiratorni sincicijski virus (RSV) i COVID-19. Iako postoje i druge kombinacije koinfekcija, pojava pojedinaca s višestrukim infekcijama nije beznačajna.

Kombinacija cjepiva i maski ključna je za osiguranje javnog zdravlja i sigurnosti. Prema dr. Bohuckiju, cjepivo služi kao primarna obrana protiv tridemije. Dr. Bohucki ističe intrigantnu činjenicu da je cjepivo za RSV dostupno od prošle godine. U Europi je odobreno jedno cjepivo, dok su u SAD-u odobrena dva. Ova cjepiva prvenstveno ciljaju osobe u dobi od 60 do 65 godina i više. Vrijedno je napomenuti da se odgovarajuća cjepiva za COVID-19 kontinuirano modificiraju, a cjepiva protiv gripe su postala popularna u našoj zemlji. Dr. Bohucki naglašava važnost nošenja maski za rizične osobe, uključujući starije osobe i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom.

U slučaju epidemije, važno je odrediti i odgovorne strane za prijavu i službena tijela za proglašenje. Prema najnovijim podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, u Beogradu je proglašena epidemija velikog kašlja. Samo u glavnom gradu ukupno je potvrđeno 409 slučajeva hripavca. Epidemiologinja Ivana Begović Lazarević otkrila je da se od kraja prosinca na tjednoj razini bilježi oko 100 prijavljenih slučajeva ove bolesti. Prema dr. Bohucki, Institut može priznati postojanje epidemije samo kroz prijavu, ali to ne mora nužno značiti službenu izjavu. Dužnost prijavljivanja je na Institutu, no utvrđivanje ozbiljnosti epidemije i njezino službeno proglašenje odgovornost je pojedinca na državnoj razini, obično ministra zdravstva, koji se konzultira s drugima. Ovaj proces je višestruk i uključuje i ekonomska razmatranja.

Osiguravanje osobne zaštite vitalni je aspekt koji treba uzeti u obzir. Kako bi se smanjio rizik od zaraze respiratornom infekcijom, preporučljivo je kloniti se osoba koje pokazuju simptome i održavati sigurnu udaljenost od njih. Pobrinite se da često perete ruke sapunom i vodom ili se odlučite za proizvode za kemijsko čišćenje, pazeći da tom procesu posvetite minimalno 20 sekundi. Kako bi se spriječili potencijalni rizici, savjetuje se suzdržati se od dodirivanja očiju, nosa ili usta. Ključno je pridržavati se odgovarajućih praksi respiratorne higijene. Kako biste spriječili širenje mikroba prilikom kihanja ili kašljanja, važno je pokriti usta i nos nadlakticom ili maramicom koju odmah bacite.

Pobrinite se da redovito provjetravate prostorije u kojima boravite. Istraživanje mogućnosti produljenog trajanja zimskog odmora. Nakon dobro zasluženog zimskog odmora, osnovnoškolci i srednjoškolci trenutno uživaju u slobodnom vremenu. Prema kalendaru, učenici iz Vojvodine nastavu bi trebali nastaviti u ponedjeljak, 15. siječnja, dok će se učenici iz ostatka Srbije vratiti tjedan dana kasnije. Ipak, postoji mogućnost da se zimski praznici produže ako se službeno proglasi epidemija gripe. I 2019. i 2020. susreli smo se sa sličnom situacijom kao posljedicom gripe, a 2021. godine zbog izbijanja koronavirusa.

Manifestacije koje se obično povezuju s RSV virusom:

Nazalna kongestija koja rezultira istjecanjem sluzi iz nosa
Blago povećanje tjelesne temperature
Osjećaj pečenja u grlu
Blaga glavobolja uzrokuje blagu nelagodu
Značajno smanjenje želje za jelom
Kašalj

Uobičajeni znakovi i simptomi koronavirusa uključuju:
Začepljen ili cureći nosni prolaz
Osjećate kašalj i bol u grlu
Glavobolja
Slabost
Temperatura
Proljev
Simptomi koji se obično povezuju s gripom
Do brzog porasta temperature došlo je neočekivano
Osjećaj umora ili ekstremne iscrpljenosti
Uporan kašalj popraćen bolnim grlom
Intenzivne migrene
Ima problema sa uspavljivanjem
Smanjenje želje za hranom

Preporučujemo