Blog Popadijaovde, čiji je autor Višnja Kostić, služi kao platforma na kojoj velikodušno dijeli osobne priče sa svojim pratiteljima. Ove se anegdote uglavnom vrte oko njegove tri strasti: vjere, obitelji i putovanja, a također daju pronicljive prijedloge za posna jela. Kako bi pojednostavila zadatak svake domaćice, ljubazno je našoj platformi dala zbirku savršenih recepata za Božić. Sada da otkrijemo preporuke naše cijenjene i ugledne popadije.
Tradicionalni grah u tavčetu (zemljanoj posudi) : Za pripremu počnite kuhati otprilike 300 g graha zajedno s lukom, naribanom mrkvom i korijenom peršina. Nakon što je grah kuhan, izbacite luk. Mrkvu i peršin po želji možete pasirati, ali nije potrebno. Za zapršku sitno nasjeckajte veću glavicu luka i pomiješajte sa soli, prstohvatom papra i dimljenom pimentom. Zatim zagrijte malu tavu i dodajte luk, posolite ga i pazite da ulje prekrije sav luk. Važno je koristiti manju posudu kako ne biste koristili previše ulja. Kad sve prokuha, ubacite dimljenu papriku. Slijedeći ovaj redoslijed, posip će biti spreman za tren oka.
Započnite prebacivanjem graha u tradicionalnu glinenu posudu, osiguravajući ravnomjernu raspodjelu. Žlicom lagano pokapajte umak preko graha, pazeći da prekrije cijelu površinu. Istom žlicom napravite male udubine i utisnite posip u grah. Važno je ostaviti tanak sloj prskanja na vrhu. Lonac stavite u pećnicu zagrijanu na 200 Celzijevih stupnjeva i ostavite da se kuha otprilike 45 minuta, odnosno dok ne osjetite da se na površini lagano krčka i stvori zlaćana korica. Nakon što postignete, možete smanjiti temperaturu pećnice na 70 stupnjeva Celzija ako niste spremni za posluživanje odmah. Alternativno, lonac možete držati na toplom u pećnici na niskoj temperaturi, postavljenoj na oko 50 stupnjeva Celzijusa, dok ga ne budete spremni iznijeti na stol.
Suha paprika sa rižom : Za početak zagrijte ulje u tavi i dodajte pola poriluka i 2 mrkve. Nema potrebe za zagrijavanjem ulja; jednostavno pomiješajte povrće s uljem i zajedno zagrijte. Dodajte malu količinu vode u posudu. Nakon što je povrće kuhano dodajte šalicu riže i nekoliko žlica zobenih pahuljica. Ulijte toliko vode da prekrije smjesu i pustite da se kuha dok voda ne počne ključati. Riža u ovom trenutku ne mora biti potpuno kuhana jer će se nastaviti kuhati unutar paprike. Zatim u smjesu umiješajte pola šalice mljevenih lješnjaka i šaku nasjeckanih lješnjaka. Začinite solju, paprom, alevom paprikom i dodatnim začinima po želji. Kao preporuku Višnja predlaže dodavanje žlice senfa.
Kako bi paprike bile podatnije za punjenje, preporuča se u tom periodu prelijevati ih vrućom vodom. Trajanje vremena koje trebaju ostati u vodi varirat će ovisno o njihovoj razini suhoće. Ključno je da imaju dovoljno fleksibilnosti za popunjavanje. Napunjene paprike posložite u posudu koja je sigurna za korištenje na visokim temperaturama. Za dodatnu vlažnost, možete ih preliti malom količinom vode ili soka od rajčice. Pecite paprike u prethodno zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva otprilike 45 minuta do sat vremena. Ovo vrijeme kuhanja je prikladno za oko 30 paprika, ali može varirati ovisno o njihovoj veličini.
Juha od gljiva : Da biste pripremili ukusnu juhu od gljiva, naberite šaku lisnatog povrća, dva krumpira, jednu glavicu luka, dva režnja češnjaka, mali paketić tamnih gljiva i prstohvat suhih vrganja. Za početak ogulite povrće (osim gljiva) i narežite ga na kockice prije nego što ga stavite u kipuću vodu da se kuha. Za to vrijeme vrganje namočite u vruću vodu. Kad je povrće kuhano, tamne gljive propirjajte na malo ulja, a zatim zalijte vodom od povrća. Ubacite vrganje i ostavite ih da se kuhaju dok ne omekšaju. Upotrijebite blender kako biste pomiješali povrće i većinu gljiva, dodajući vodu po potrebi da postignete željenu konzistenciju. Sva preostala voda može se sačuvati kao juha od povrća. Prebacite potašu natrag u tavu i ubacite preostale gljive. Začinite prema osobnom ukusu. Višnja savjetuje dodavanje prstohvata soli, mrvice papra i mrvicu slatkog pimenta kako bi se okusi smjese istaknuli. Napominje da je posebno gušt kada se uključe veći komadi, jer zadovoljava preferencije i djece i odraslih.