Dugotrajni umor, čak i nakon dovoljnog sna i odmora, popraćen značajnim smanjenjem energije nakon tjelesne aktivnosti, poteškoćama s koncentracijom i pamćenjem, među pokazateljima su oslabljenog imunološkog sustava uslijed virusne infekcije. Prema rečima prof. dr Branka Milovanovića, neurokardiologa sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, ovi simptomi su indikacija postkovida, pandemije koja i dalje traje.
Dr Milovanović je u emisiji “RTS Ordinacija” savjetovao da se, ako postoje tegobe ili ako se organizam ne snađe u roku od tri mjeseca, treba odmah potražiti liječničku pomoć kako bi se započelo potrebno liječenje. Kako bi se olakšao proces oporavka, važno je iz prehrane isključiti gluten, laktozu i rafinirane šećere. Dr. Milanović ističe potrebu suplementacije kako bi se nadoknadili nedostaci u organizmu, poput vitamina D, vitamina C i raznih vitamina B kompleksa.
Važnost nadoknade kalcija, magnezija i selena ne može se precijeniti, budući da čini samo deset posto ukupnog pristupa liječenju. Pravi ključ leži u koenzimu Ku10, zatim nikotinamid dinukleotidu (ADH), acetil karnitinu i kreatin monohidratu, jer ove tvari igraju vitalnu ulogu u proizvodnji energije. Jednako je važno razumjeti koje lijekove treba izbjegavati, a na sreću, postoji precizna kompilacija lijekova koji štetno djeluju na mitohondrije.
Ključno je biti oprezan pri konzumiranju vitamina B kompleksa i vitamina D jer prekomjeran unos može imati negativne učinke. Stoga je prijeko potrebno potražiti savjet liječnika kada uzimate antiinfektivne i protuupalne lijekove. Uz to, strpljenje je ključno jer je trajanje oporavka izravno proporcionalno trajanju problema. Dodaci prehrani popularni su ako se poštuju određena pravila. Na primjer, kalcij i željezo samo su jedna od mnogih kombinacija suplemenata koje se ne preporuča uzimati zajedno. Ipak, neke kombinacije dodataka imaju protuučinke i nisu tako učinkovite kao uzimanje pojedinačno.