U iznenađujućem preokretu događaja, najosnovnija i najbitnija roba i koncept doživjeli su nevjerojatan porast od 65 posto u vrijednosti, nadmašivši učinak renomiranih entiteta kao što su Google, Apple, Microsoft, zlato, energija i hrana. U usporedbi s 2022. godinom, prethodna godina pokazala je znatno bolju izvedbu kako za financijska tako i za robna tržišta, kao i za imovinu kojom se na njima trguje. Analizom izvješća i podataka za 2023. godinu postalo je vidljivo da su iz konkretnih akcija i kriptovaluta ostvareni značajni profiti, s prinosima većim od 100 posto. No, iznenađujuće, sok od naranče također se pojavio kao unosna prilika za ulaganje, na veliko čuđenje mnogih.
Nadmašivši ogromnu vrijednost popularnih kriptovaluta i dvoznamenkasti rast tehnoloških divova poput Googlea, Applea i Microsofta, sok od naranče pojavio se kao neočekivani šampion 2023. S nevjerojatnim porastom od približno 65 posto, ova je roba nadmašila čak i tradicionalnu imovinu poput kao zlato, energija i hrana. Postoje određene akcije koje su doživjele porast od preko 200 posto. Nakon razdoblja zatišja u 2022., i Wall Street, najznačajnije svjetsko tržište dionica, i najveće tehnološke tvrtke koje su na njemu uvrštene, ove su godine svjedočile brzom oporavku, a neke su čak doživjele i izvanrednu ekspanziju.
Ilustracije radi, indeks S&P 500 doživio je rast od 23,6 posto na godišnjoj razini, prvenstveno potaknut skokom cijena dionica tehnoloških divova. Kako su se ulaganja širila, prvaci prethodne godine bili su Nvidia i Meta, bilježeći značajan rast od približno 200 posto. Ne zaostaje ni Amazon koji je ostvario nešto manje impresivan, ali ipak iznimno povoljan rezultat od nešto više od 70 posto. Tesla je također napredovao sa stopom rasta od oko 69 posto, dok je Microsoft zabilježio značajan porast od približno 51,5 posto. Dodatno, Apple i Google, odnosno Alphabet, iskazali su hvalevrijedne stope rasta od 46,8 posto, odnosno 47,3 posto.
Uspjeh ostalih burzi bio je jednako zapažen, s europskim indeksom STOXX 600 koji je doživio porast od 11,8 posto, a frankfurtski DAX za impresivnih 19,7 posto. Rast kriptovaluta prelazi 150 posto pa i više. Unatoč mnoštvu skandala, prijevarnim aktivnostima i nepovoljnom okruženju unutar industrije, kriptovalute su doživjele snažan ponovni uspon 2023. Nedavni podaci s coingecka otkrivaju da je kapitalizacija tržišta premašila nevjerojatnih 1,72 milijarde dolara, učinkovito se oporavivši od štetnog utjecaja ozloglašeni skandal FTX mjenjačnice koji je orkestrirao Sam Bankman Frida.
Potencijal za osobni rast vrlo je ohrabrujući. Kao što je ranije navedeno, Bitcoin je doživio značajan porast od približno 150 posto u roku od godinu dana. Međutim, to nije jedina kriptovaluta koja pokazuje takav rast. Solana je, primjerice, porasla za više od 470 posto, dok je ethereum također doživio pozitivne dobitke. Druga najpoznatija digitalna valuta svjedočila je impresivnom rastu od oko 80 posto u 2023., prema izvještaju mjenjačnica. U području kriptovaluta, prošla je godina svjedočila ponovnom usponu nakon suočavanja s raznim preprekama. Iako je veći dio godine protekao bez velike pompe, postignut je značajan napredak. Konkretno, Bitcoin je doživio značajan porast od otprilike 150 posto u odnosu na početnu točku. Vrijedno je napomenuti da se većina tog rasta dogodila u posljednjem tromjesečju. Gledajući u 2024. godinu, ima razloga za optimizam, sugeriše stručnjak za kriptovalute Igor Mirković u intervjuu za „Blic Biznis“. Ova nadolazeća godina može biti razdoblje značajne transformacije u kripto-industriji.
Priznaje da nema izvjesnosti, ali ističe da postoje naznake potencijalnih pozitivnih promjena. U skoroj budućnosti očekuje se novo prepolovljenje Bitcoina, praćeno smanjenjem inflacije i stabilizacijom kamatnih stopa. Ovi čimbenici se kombiniraju kako bi stvorili okruženje koje je vrlo pogodno za ulaganja. Konkretno, oni unutar kripto-industrije željno iščekuju aktivno sudjelovanje institucionalnih ulagača. Valja napomenuti da oko 10 Bitcoin ETF-ova trenutno čeka odobrenje američke Komisije za vrijednosne papire, s mogućnošću da neki dobiju odobrenje već u prvom kvartalu sljedeće godine, ističe Mirković.
Prethodna godina predstavljala je mješavinu rezultata na tržištima roba. Došlo je do pada cijena energije i prehrambenih sirovina. Zbog toga su cijene električne energije na europskim burzama pale za čak 75 posto, plina za oko 50 posto, a nafte za oko 6 posto. Ipak, najveći pad doživio je ugljen s padom od preko 63 posto. Kod prehrambenih sirovina značajan je pad biljnog ulja za 32,3 posto, kukuruza za oko 26 posto, mlijeka nešto više od 21 posto, soje za 11,5 posto, pšenice za 19,18 posto… Unatoč okolnostima, određeni sektori bilježe uspjeh na ovom tržištu. Naime, indeksi urana i nuklearne energije pokazuju pozitivan rast. Cijena urana porasla je za impresivnih 69 posto, dok su indeksi koji prate proizvodnju električne energije iz nuklearnih elektrana porasli za oko 40 posto.
Zlato je još jednom dokazalo svoju vrijednost jer je ove godine doživjelo rast cijena od 13,2 posto. Među prehrambenim proizvodima, segment koji je doživio najznačajniji rast bilježi nevjerojatnu stopu od preko 70 posto. Iznenađujuće, kava je također zabilježila porast od približno 13,7 posto, dok je sok od naranče svjedočio značajnom porastu cijena od oko 65 posto u prošloj godini, iznenadivši sve.