Miloš Timotijević, glumac, godinama se aktivno zalaže za prava pojedinaca koji se suočavaju s različitim oblicima prijetnji. Neustrašivo je podržavao žene, LGBT zajednicu i druge potrebite. Međutim, jedno posebno postignuće ističe se među njegovim brojnim pothvatima. Prošle godine dobio je prestižno priznanje koje je inspirirano osobnim iskustvom s multiplom sklerozom i njezinim liječenjem.
Milošu je pripala čast primiti prestižnu nagradu Prof. dr. Dragana Obradović, kojom se odaje priznanje iznimnim pojedincima, udrugama i institucijama koje promiču značaj terapije za oboljele od multiple skleroze. Timotijević je izrazio zahvalnost kada mu se obratila MS platforma, navodeći duboke osobne razloge za svoju zahvalnost.
“Kad sam bio dijete od pet godina, upoznao sam se s pojmom “multipla skleroza”. Bila je to bolest koja je pogađala moju majku i zajedno smo izdržale najteža vremena devedesetih kada su se simptomi pojačavali. Nažalost, tada nije bilo dostupnih odgovarajućih tretmana. Nažalost, moja majka više nije s nama, jer je preminula 1997. Međutim, upravo zato što sam svjedočio njezinim borbama, moja sadašnja misija se čini tako svrhovitom. Neizmjerno sam zahvalan na ovoj prilici da učinim razliku, nadahnut njezinim sjećanjem.” – kazao je glumac.
Prema riječima poznatog glumca, nemoguće nam je u potpunosti razumjeti iskustva nekoga tko prolazi kroz zdravstveno stanje, čak i ako smo cijelo vrijeme uz njega. Priroda same bolesti nije jedinstvena, uzrokujući jedinstvene promjene u tijelu i pojedincu koji boluje. Međutim, glumac čvrsto vjeruje da je najvažniji aspekt osigurati da sve osobe s multiplom sklerozom (MS) imaju pristup odgovarajućim lijekovima. To je zato što je dokazano da adekvatno liječenje uvelike poboljšava kvalitetu života i omogućuje pojedincima što normalnije funkcioniranje u svakodnevnom životu. Unatoč dijagnozi, osobe s MS-om još uvijek mogu voditi relativno normalan i ispunjen život.
Hvalevrijedna predanost dr. Dragane Obradović skrenula je pažnju na problem zanemarivanja liječenja teške bolesti poput multiple skleroze unutar vladinih organizacija. Kroz zajedničke napore, broj pojedinaca koji primaju terapiju porastao je s 1200 na 2500 u 2020. godini. Dodatno, provedeno je uključivanje snažnih lijekova od kojih neki pokazuju izuzetnu učinkovitost.
Obično su početni znakovi bolesti blagi, zbog čega se osoba suzdržava od traženja liječničke pomoći ili savjetovanja sa specijalistom. Sami simptomi imaju tendenciju fluktuacije, pojavljuju se i nestaju povremeno. Često tek nakon druge ili sljedećih epizoda liječnik postane svjestan da je pacijent doživio karakteristične početne simptome ovog stanja, koji su spontano nestali unutar nekoliko dana.
Početni znakovi multiple skleroze obično uključuju dvoslike, poteškoće u razlikovanju crvene i zelene boje ili potpuni gubitak vida na jednom oku. Osim toga, pojedinci mogu osjetiti obamrlost ili slabost u udovima, trupu ili jednoj strani lica, kao i probleme s ravnotežom, vrtoglavicu i probleme s kontrolom mokrenja i pražnjenja crijeva. Ostali simptomi mogu uključivati probleme s koordinacijom, drhtanje, poremećaje govora, ukočenost mišića, pa čak i mentalne poremećaje. Važno je napomenuti da neće svi pacijenti pokazivati sve simptome, a određeni simptomi su prisutniji u ranim stadijima bolesti. Kako bolest napreduje, pojedinci mogu imati poteškoće s pokretljivošću, povećanu napetost mišića u nogama, probleme s mokrenjem te nesigurno hodanje i stajanje.