U našem ubrzanom društvu nema mjesta za odmor, opuštanje ili usporavanje. Zahtjev za “brzinom” je stalno prisutan, rokovi se smanjuju, a radna opterećenja rastu. Izreka “vrijeme je novac” savršeno sažima etos modernog života. U ispitivanju trenutnih društvenih vrijednosti koje veličaju kulturu “užurbanosti”, gomilanje materijalnih dobara kao simbola statusa i težnju za maksimalnim bogatstvom, postaje očito zašto se naše sveukupno blagostanje pogoršava – i fizičko i mentalno.
Možda su vas u nekim slučajevima iscrpljenost i nedostatak sna natjerali da zgrabite energetsko piće kako biste preživjeli zahtjeve radnog dana. Ali što se točno događa u tijelu nakon konzumiranja jedne limenke? Tijekom prvih deset minuta konzumacija kofeina potiče pojačan protok krvi, povisuje krvni tlak i ubrzava rad srca. Nakon četvrt sata, primjetan je porast fokusa i pažnje.
Nakon isteka razdoblja od trideset minuta, asimilacija kofeina se zaustavlja, a svaki osjećaj umora izazvan povišenim krvnim tlakom i naglim porastom šećera nestaje. U roku od sat vremena, okrepljujući učinak se smanjuje, ostavljajući vas još jednom umornima. Konzumacijom napitka pokreće se izlučivanje korisnih komponenti iz organizma. Nakon razdoblja od šest sati, došlo je do značajnog smanjenja razine kofeina od 50 posto.
Nakon što prođe razdoblje od 12 sati, sav će se sadržaj kofeina raspršiti. Točno trajanje potrebno za odvijanje ovog procesa ovisi o čimbenicima kao što su razina tjelesnog napora i dob. Kontinuirano cjelodnevno uzimanje energetskih pića dovodi do pojave glavobolja, razdražljivosti i probavnih smetnji, ostavljajući vas potpuno bez energije. Nakon što je tijelo izloženo dosljednim dozama kofeina u razdoblju od dva tjedna, postaje priviknuto i učinak napitka se smanjuje. Ova prilagodba može dovesti do raznih problema kao što su poteškoće sa spavanjem, povećanje tjelesne težine uzrokovano prisutnošću šećera, osjećaj nemira i pojačane emocionalne osjetljivosti, kao i ubrzan rad srca i povišeni krvni tlak. Ukratko, optimalno gorivo za energiju leži u održavanju dobro uravnoteženog načina života. Dajte prednost dovoljnom odmoru, bavite se fizičkim aktivnostima i nahranite svoje tijelo hranjivim obrocima. Ako uporni umor postane problem koji se ponavlja, preporučljivo je potražiti savjet medicinskog stručnjaka.