Mozak doživljava euforični osjećaj i pojačano zadovoljstvo kada je prisutna značajna količina endorfina. Ovaj val endorfina također učinkovito ublažava fizičku i psihičku nelagodu. Pinealna žlijezda oslobađa endorfine, koji se obično nazivaju “hormoni sreće”, koji podižu prag boli, izazivaju osjećaj mira i stvaraju stanje euforije.
Endorfini, kao visokospecijalizirani neurotransmiteri, osnažuju organizam da nadiđe vlastita ograničenja. Značajno je da je njihovo oslobađanje primijećeno tijekom rigoroznih atletskih napora, poboljšavajući izvedbu podizanjem praga boli i smanjenjem nelagode. Nadalje, endorfini se mogu lučiti kao odgovor na ozljedu, stres, bol ili bolest, jer olakšavaju podnošenje tih neugodnih okolnosti.
Endorfini, koji se zbog svojih ugodnih učinaka često nazivaju “prirodnim drogama”, zapravo su pogrešan naziv jer nemaju negativan učinak na naše tijelo i ne stvaraju ovisnost. Ove prirodne tvari služe kao snažan protuotrov za depresiju, tjeskobu i bol, a prisutne su u svakome od nas. Prisutnost povišene razine endorfina u mozgu dovodi do stanja euforije, pojačava osjećaj užitka i učinkovito ublažava fizičku i psihičku nelagodu. Nedostatak dovoljno endorfina u tijelu može rezultirati osjećajem tjeskobe. Jačinu boli s većom osjetljivošću doživljavaju osobe muškog spola. Česta pojava je porast želje i čežnje za hranom koja je bogata mastima ili šećerom, kao što su prženi krumpirići (čips), razni sirevi, kremasti umaci, maslac i čokolada.
Metode za pospješivanje stvaranja endorfina : Prethodna istraživanja su potvrdila da određene tvari i tehnike imaju sposobnost potaknuti otpuštanje endorfina u mozgu. To uključuje određene vrste hrane, kao što su ljute papričice i čokolada, kao i bavljenje snažnim fizičkim aktivnostima, primanje masaža, podvrgavanje tretmanima akupunkture i akupresure te prakticiranje meditacije. Imati na umu sljedeće nije štetno. Kada tijelo poveže određene namirnice (čokolada je najčešći primjer) s otpuštanjem endorfina, moguće je iskusiti pojačanu želju za čokoladom tijekom stresa ili emocionalne i fizičke nelagode. Ta žudnja zapravo proizlazi iz potrebe tijela da pojača proizvodnju endorfina.