Iskustvo buđenja tijekom noći i suočavanja s izazovom povratka u san previše je poznato svakome tko se susreo s nesanicom. Ta nesposobnost da se usprkos osjećaju umora može dovesti do znatne količine stresa.
Na temelju nedavnih statistika koje je CDC dao 2020., više od 17 posto odraslih imalo je redovite poteškoće s uspavljivanjem tijekom prošlog mjeseca. U San Franciscu, stručnjak za spavanje dr. Bikuan Luo dao je uvid u uzroke noćnog buđenja i ponudio strategije za prevladavanje ovog problema. Prema Luu, postoji više faktora koji mogu uzrokovati buđenje pojedinaca tijekom noći. Stres i tjeskoba, nelagoda ili bol te poremećaji okoliša poput buke, kretanja ili ekstremnih temperatura neki su od uobičajenih krivaca. Osim toga, poremećaji spavanja kao što su apneja za vrijeme spavanja ili sindrom nemirnih nogu mogu doprinijeti noćnom buđenju. Luo je također spomenuo da poremećaj prirodnog ciklusa spavanja i budnosti može rezultirati fragmentiranim spavanjem.
Kako biste trebali započeti dan nakon buđenja? Prema Luu, optimalan pristup prilikom buđenja iz sna tijekom noći je ostati u krevetu u početku, pokušavajući se opustiti i utvrditi je li povratak u san moguć. Predložene su metode koje mogu pomoći u opuštanju, uključujući progresivno opuštanje, vježbe disanja, strojeve s bijelim šumom i razne druge tehnike. Ako san ne dođe u roku od 10 ili 15 minuta, preporučljivo je napustiti krevet. Pronađite spokojno i udobno mjesto u svom domu, možda kauč, i bavite se mirnom i slabo stimulativnom aktivnošću poput čitanja ili umirujuće zabave dok se pospanost ne vrati. Nakon što ponovno osjetite pospanost, možete se vratiti u krevet.
Kako biste osigurali nesmetan san, važno je suzdržati se od posezanja za telefonom ili pogledavanja na sat ako se probudite tijekom noći. Jedna od najčešćih pogrešaka koja može spriječiti vašu sposobnost da ponovno zaspite je provjera vremena nakon buđenja. Čin provjere vremena može dovesti do povišene razine stresa i spriječiti sposobnost da zaspite. Štoviše, prilikom provjere vremena na mobilnom uređaju, stimulativni sadržaj prikazan na ekranu može dodatno otežati opuštanje i ulazak u san.
Prema Luu, razlog za buđenje tijekom noći mogao bi biti zbog neusklađenosti između unutarnjeg sata vašeg tijela i rasporeda spavanja. Prema riječima stručnjaka, dva su primarna elementa koja utječu na naš san. Tijekom rane večeri dolazi do porasta pritiska spavanja, što pojačava želju našeg tijela za odmorom i pomaže u uspavljivanju i održavanju sna. Na održavanje sna uvelike utječu dva čimbenika: pritisak spavanja i cirkadijalni signal, koji je naš unutarnji sat. U idealnom slučaju, ti čimbenici djeluju usklađeno kako bi olakšali zaspanje. Međutim, ako pritisak sna nestane prije nego što se cirkadijalni signal potpuno aktivira, to može rezultirati buđenjem tijekom noći. Ako osjetite da se budite noću i niste sigurni za uzrok, možete pokušati podesiti svoj unutarnji sat kako biste te prekide sveli na minimum. Postoji nekoliko metoda za reguliranje vašeg cirkadijalnog ritma, kao što je stalno buđenje u isto vrijeme svaki dan, ograničavanje izlaganja jakom svjetlu, mijenjanje vremena obroka, razmatranje dodataka melatonina, mijenjanje rutina vježbanja i konzumacija umjerenih količina kofeina ujutro.