Kako se prijelaz iz proljeća u ljeto ubrzano približava, važno je da se pripremimo za sparne mjesece koji su pred nama. Uz porast UV zračenja, naša se koža također mora prilagoditi rastućim temperaturama, a osim vanjskih tretmana za njegu kože poput krema, maski i drugih proizvoda, postoji još jedan bitan aspekt koji također zahtijeva pažnju.
Namirnice koje konzumiramo, bilo da se radi o hrani ili piću, od velike su važnosti za našu kožu. Kako bi se pomogla prilagodba kože na promjenjivo vrijeme, ključno joj je osigurati unutarnju potporu i kvaliteta i količina hrane i tekućine koju konzumiramo značajno utječe na zdravlje i izgled kože.
Stručnjaci za njegu kože naglašavaju važnost zaštite kože od štetnih učinaka visokog UV zračenj i konzumacija hrane bogate karotenom je učinkovit način da se to postigne. Henri Vilhelm Ferdinand Wakenroder bio je prvi koji je otkrio beta-karoten 1831, a njegova su otkrića zabilježila prisutnost ove hranjive tvari u narančastom povrću.
Voće i povrće crvene, narančaste ili žute boje obično su primarni izvori beta karotena. Međutim, ovaj antioksidans također se može naći u zelenom lisnatom povrću, koje ga sadrži u izobilju. Studije su pokazale da kuhane verzije voća i povrća sadrže veće količine beta karotena nego njihove sirove verzije, a za optimalnu apsorpciju, beta karoten, koji se pretvara u vitamin A, treba konzumirati uz masnu hranu zbog svoje prirode topivosti u mastima.
Namirnice bogate karotenom su bogate i raznolike, a neke od njih uključuju: mrkvu, slatki krumpir, lisnato povrće poput kelja i špinata, kao i tikvice, crvenu i žutu papriku, marelice, grašak i brokulu. Poznato je da začini poput čilija, peršina i korijandera također sadrže beta karoten. Nakon sastavljanja popisa namirnica ugodnih za kožu za suočavanje s visokom temperaturom i pojačanim UV zračenjem, najbolje je da ih što više uključite u svoju svakodnevnu prehranu i neka budu dio vašeg redovnog jelovnika kako biste osigurali maksimalnu korist.