Deset sudaca iz Saudijske Arabije sada se suočava sa smrtnom kaznom za veleizdaju, nakon što su priznali da su bili previše milosrdni u slučajevima vezanim uz državnu sigurnost. Uhićenje Ludžain al-Hatlul i njenih kolega aktivista u mjesecu maju 2018. označilo je prekretnicu u represiji slobode govora u zemlji, posebno kada je riječ o pitanju žena koje voze.

Sudijska Arabija

Al-Hatlul je provela 1001 dan u pritvoru, a njezina obitelj navodi da je bila izložena svakodnevnoj torturi i stalnoj prijetnji silovanjem. Saudijska vlada nastavlja jačati kontrolu nad društvenim medijima i drugim oblicima izražavanja. Salma al-Shehad je prvobitno dobila kaznu od 8 godina zatvora, ali je kasnije povećana na 34 godine. Razlog za ovu oštru kaznu je što je pružala pomoć osobama koje su optužene da su remetile javni red i mir šireći vijesti o njima putem društvenih mreža.

Nažalost, za te žene nema šanse za odgodu, jer su čak i oni suci koji su im pokušali smanjiti kazne optuženi za veleizdaju. To je jasno otkriće onoga što je ženama u Saudijskoj Arabiji strogo zabranjeno. U Saudijskoj Arabiji ženama je zabranjeno putovati bez muškog pratioca, poznatog kao Mahram. To znači da se bez njegova odobrenja ne može udati, raditi, pohađati fakultet, pa čak ni napustiti zemlju.

Saudijska Arabija

Ako naiđe na pravne probleme, njen mahram mora govoriti u njeno ime, jer joj nije dopušteno skidati hidžab u javnosti. Unatoč ovom ograničenju, fascinantno je primijetiti da se lokalne žene ne opiru autoritetu svog Mahrama, već prihvaćaju zaštitu i brigu koja dolazi s njim. Uprkos mnogim poslovima koje bi mogle izvoditi, procenat zaposlenih žena iznosi manje od 17 odsto i većina žena ostaje kod kuće brinući se o djeci i radeći kućanske poslove. Ostatak teksta možete pročitati ovdje.

Žene, Burka, Kabul

Preporučujemo