U razdoblju od samo 10 dana Opća bolnica Valjevo doživjela je alarmantnu epidemiju raoultella planticola, rijetke i opasne bakterije, od koje su zaražene do četiri pacijentice. Kao rezultat toga, ovi pacijenti su odmah prebačeni na klinike za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu na trenutnu i trajnu skrb. Iako ostaje nejasno jesu li od tada prijavljeni dodatni slučajevi, medicinski stručnjaci i ginekolozi izdaju upozorenja ženama, pozivajući ih da ostanu na oprezu.
U istoj kirurškoj ustanovi obavljeni su različiti zahvati na tim ženama. Nažalost, jedna od njih, mlada žena od samo 27 godina, dobila je sepsu kao posljedicu infekcije. Iznenađujuće, bolnica nije ništa poduzela, a vlasti nisu reagirale. Tek nakon što je kod još tri pacijenta otkrivena ista bakterija, konačno je alarmirano Povjerenstvo za zaštitu od intrahospitalnih infekcija. Potom je ovu ustanovu posjetila, doduše u odvojenoj prigodi, ministrica zdravstva prof.dr.Danica Grujičić.
“U povijesti naše bolnice dogodio se nezapamćen događaj. Krajem avgusta mlada i zdrava žena obratila nam se za pomoć radi prekida trudnoće koji je obavljen na odeljenju konzervativne ginekologije Doma zdravlja Valjevo. Zahvat je izveo kolega uz kratkotrajnu anesteziju. Međutim, samo sat vremena kasnije, ženina je temperatura naglo skočila, ostavljajući nas zbunjenima zbog pogoršanja njezinog stanja. Napravili smo razne pretrage, briseve, snimku male zdjelice, biokemiju i ginekološki ultrazvuk, sumnjajući na punkciju maternice kao posljedicu intervencije. Iznenađujuće, svi rezultati su bili normalni. Unatoč liječenju za ublažavanje vrućice, došlo je samo do blagog poboljšanja, ali ništa značajnog.” – ovu priču podijelio je anonimni doktor ustanove u razgovoru za Nova.rs.
U razdoblju od sljedećeg dana liječnik je izvijestio o značajnom pogoršanju stanja pacijenta. Prema riječima liječnika, žena se javila s bolovima u trbuhu i kirurg joj je savjetovao da posjeti teretanu. Ispostavilo se da je imala sepsu, što je dovelo do propadanja cijelog njenog organizma. Kako bi se liječilo njezino stanje, slijepo crijevo joj je odstranjeno, želudac joj je očišćen i dreniran te joj je promijenjen antibiotik. Iako je do sljedećeg jutra došlo do blagog poboljšanja, uzrok njezina teškog stanja ostao je nepoznat. Međutim, sljedeći dan iz nje je izolirana rijetka bakterija iz obitelji Klebsiella, koja nikada prije nije bila viđena. Time je ona postala 27. dokumentirani slučaj sepse uzrokovane upravo tom bakterijom u cijelom svijetu. Nažalost, sljedećih dana otkriveni su dodatni slučajevi.
Nakon ovog incidenta bolničko osoblje je očekivalo da će se uprava obratiti Povjerenstvu za intrahospitalnu zaštitu, koje će obaviti temeljito brisenje instrumenata, radnih površina, pa čak i ruku medicinskog osoblja radi identifikacije kliconoše. Suprotno svim nagađanjima, naš rad se nastavio besprijekorno bez ikakvih incidenata. Bilo je neutemeljenih glasina koje sugeriraju da je ova žena unijela bakterije u našu ustanovu, ali to je neutemeljena i sramotna laž. Važno je napomenuti da je po prijemu bila savršenog zdravlja. Međutim, u narednim smo danima otkrili prisutnost bakterije raoultella planticola u još tri pacijentice, a sve su pokazivale iste simptome kao i prva žena. Zbog toga su sve četiri pacijentice hitno prebačene na Ginekološko-akušerske klinike u Beogradu, a dvije su zbog težine stanja trenutno u šok-sobi. Jedna od tih pacijentica je starija žena koja je tijekom zahvata zadobila ozljede rodnice, dok je treća pacijentica doživjela komplikacije nakon carskog reza, koje su u početku bile zanemarene. Ova je pacijentica izdržala gotovo 24 sata krvarenja prije nego što je bakterija konačno izolirana trećeg dana, a sada je u kritičnom stanju. Kako javlja sagovornik portala Nova.rs, četvrta pacijentica, majka troje djece, prošla je ukupno četiri operacije. Međutim, njezino stanje postalo je nevjerojatno složeno nakon intervencije, što je rezultiralo potrebom za dijalizom.
Nakon prebacivanja četvrtog pacijenta na kliniku u Beogradu i bolnicu u Valjevu, stigla je inspekcija Ministarstva zdravlja i Komisija za zaštitu od bolničkih infekcija, kaže naš izvor. Pokazalo se da je veći broj žena trebao dobiti infekciju kako bi uprava bolnice potvrdila prisutnost bakterije u ustanovi. To je predstavljalo prijetnju bezbrojnim pojedincima, posebno trudnicama koje su čekale porod. Unatoč ovoj neposrednoj opasnosti, potrebne mjere opreza nisu odmah poduzete. Prva pacijentica podvrgnuta je pobačaju, dok su preostale tri podvrgnute različitim ginekološkim zahvatima, sve u istoj sobi i krevetu. Naš izvor iz valjevske bolnice ističe hitnost situacije, jer je nezapamćeno da žena nakon manjeg i rutinskog zahvata dobije visoku temperaturu. Hitna akcija bila je imperativ nakon svjedočenja takvom događaju.
Izražavajući nevjericu, liječnica ističe da se nakon njezina slučaja ništa nije poduzelo. Nedavno je u Viber grupi podijeljena preporuka koja poziva sve na redovito pranje ruku, kao da je to novi koncept. Ovo naizgled beznačajno “upozorenje” jedina je mjera predložena za rješavanje situacije, ostavljajući liječnika zapanjenim.
Autor ističe strah trudnica u Valjevu, Ubu i drugim sredinama koje ova ustanova opslužuje, zbog čega su otkazivale termine i porođaje u Općoj bolnici i odlučivale se za preseljenje u Beograd.
Krajem prošlog tjedna sve su zaražene žene premještene u glavni grad. Ova akcija koincidirala je s posjetom ministra zdravlja prof.dr. Danica Grujičić, u valjevsku bolnicu. Na web stranici bolnice ovaj se posjet naziva “konstruktivnim posjetom”. Zanimljivo, svrha ministrova posjeta u petak, 1. rujna nije bila rješavanje problema zaraženih pacijenata ili širenja opasnih bakterija. Umesto toga, radilo se o radnom sastanku na kome je predstavljen “Urbanistički projekat i idejno rešenje rekonstrukcije i proširenja Opšte bolnice u Valjevu” sa potrebnim dopunama.
Upit o zdravstvenom stanju četiri pacijenta i merama za sprečavanje infekcije bakterijom raoultella planticola u Opštoj bolnici Valjevo ostao je bez odgovora do objave ove publikacije. Možete li mi dati više informacija o Raoultella planticola? Prisutnost bakterije Raoultella planticola, podvrste Klebsiella, iznimno je neuobičajena i obično se nalazi u tlu i vodi. Iako Klebsiella prirodno postoji u okolišu, ona se lako infiltrira u ljudsko tijelo različitim putevima poput kože, krvi i urina. Infekcija ovom bakterijom najčešće se opaža u bolničkim uvjetima.