Romanova majka je zajedno s razrednicom i zamjenicom ravnatelja otišla u školu s namjerom da ga uvjere da ne provede svoj tragični plan. Međutim, njihovi napori bili su neuspješni.
Zajednica u istočnoj Slovačkoj je u stanju šoka nakon smrti 15-godišnjaka po imenu Roman. Izvješća pokazuju da je Roman skočio s krova svoje škole, što je dovelo do njegove prerane smrti. Romanov otac na potez očajnika odlučio je medijima pustiti uznemirujuću snimku posljednjih trenutaka svog sina. Otac se nada da će ova snimka potaknuti promjenu postojećeg sustava i spriječiti slične tragedije u budućnosti, piše Avaz.
Na snimci koju je mediju Nova Čas ustupio Romanov otac vidi se kako mladi Rimljanin stoji na krovu svoje škole i bori se s teškim emocijama. U pozadini se čuju glasovi druge djece koji ga potiču na skok. Refren “Romane, skoči!” odjekuje okolnim ulicama.
U pokušaju da spriječi tragični incident, Romanovljeva majka je zajedno s razrednikom i zamjenikom ravnatelja posjetila njegovu školu. Nažalost, njihov je trud bio uzaludan i nisu ga uspjeli uvjeriti da ne provede svoj plan.
Neutješna majka ispričala je tragični događaj u kojem je Roman dulje vrijeme stajao na rubu krova. Odjednom je ispružio ruke i skočio pokraj nje, natjeravši je da vrisne od šoka. Nažalost, udario je glavom o beton, što je dovelo do smrtonosnih ozljeda.
Roditelji preminulog djeteta navode da je njihov sin tijekom školovanja bio više puta zlostavljan. Oni tvrde da su razrednik i ravnatelj škole zanemarili njihove prethodne pritužbe u vezi s tim pitanjem.
Škola u Parhovani, koja se nalazi u četvrti Trebišov, bila je mjesto razorne tragedije.
Prema riječima pedagoginje i dječje integrativne psihoterapeutkinje Marijane Vasilijević, osobe koje se samoozljeđuju ili samodestruktivno ponašaju često to čine jer im je teško kontrolirati svoje emocije.
Imperativ je da im priopćimo postojanje metoda za upravljanje emocijama na zdrav način. Imamo na raspolaganju neškodljive mehanizme pomoću kojih se možemo nositi s neugodnim emocijama. Važno je napomenuti da radije koristim izraz “neugodne” nego “negativne” emocije jer sve emocije imaju svrhu i treba ih prepoznati.
Marijana Vasilijević tvrdi da ili netko nije stekao sposobnost upravljanja svojim emocijama u djetinjstvu ili se okrenuo štetnim metodama suočavanja pod utjecajem medija, društvenih mreža ili vršnjaka.
Prema riječima stručnjaka, razvoj moralnosti kod djece je od iznimne važnosti, čak i uz potencijal neugodnih emocija koje mogu proizaći iz raznih online izazova, igrica i društvenih mreža.
Prepreke se javljaju zbog nedostatka etičkog rasta i razumijevanja svrhe društvenih propisa, normi i reda. Taj nedostatak razvoja rezultira nesposobnošću pojedinca da shvati razloge koji stoje iza ovih ograničenja i zabrana.
U određenoj fazi razvoja djeteta prihvatljivo je da se ponaša ispravno zbog vanjskih kazni od strane roditelja ili škole. Međutim, kako dijete dosegne dob od 12, 14, 15 godina i više, trebalo bi napredovati na višu razinu moralnog razvoja. U ovoj fazi djetetova moralnost treba dolaziti iznutra, budući da shvaćaju da je ljudski život vrijedan i da se prema drugima trebaju odnositi onako kako bi željeli da se prema njima ponaša. Marijana Vasilijević objašnjava da djeca koja pokušaju samoubojstvo ili samoozljeđivanje pred vršnjacima, u razredu ili u školi ne traže pozornost kao što mnogi misle. Umjesto toga, doživljavaju neugodnu emociju i ne znaju kako se nositi s njom.