Nađa Higl ispričala je potresnu priču o svojoj borbi s teškom bolešću. Prije nekoliko godina poznata sportašica Nađa Higl susrela se s izazovnom liječničkom dijagnozom: ulcerozni kolitis. Iako je osjećala simptome tijekom svoje profesionalne karijere, tek nakon umirovljenja utvrđena je točna priroda njezinog stanja.
Tijekom mog dvogodišnjeg perioda obuke, iskusila sam simptome koji snažno sugeriraju da imam ulcerozni kolitis. Nažalost, nisam dobila odgovarajući tretman, što je omogućilo da stanje potraje neprimjećeno. Simptomi ove autoimune bolesti, koju karakterizira upala debelog crijeva i prisutnost crijevnih rana, često ostaju neprepoznati. Kao rezultat toga, tvari koje prolaze kroz debelo crijevo ne mogu se pravilno obraditi, što dovodi do simptoma kao što su proljev, krvave stolice i nedostatak željeza. Ova anemija je utjecala na moje plivačke rezultate u posljednje četiri godine. U svom akutnom stanju, ova bolest može biti opasna po život, potencijalno uzrokujući rupturu crijeva i sepsu. Prvi znakovi krvave stolice pojavili su se tijekom moje prve trudnoće 2013., isprva sam pogrešno mislila na uobičajene hemoroide povezane s trudnoćom.” – ova otkrića Nađa je ispričala tokom gostovanja u emisiji “Survivors” na kanalu “K1”.
Nakon rođenja prvog djeteta ponovno se našla u drugom stanju, a u tom razdoblju njezina se bolest počela pogoršavati, što je dovelo do konačne potvrde njezine dijagnoze. Zbog stalne krvave stolice i čestih epizoda proljeva, sportašica se u sedmom mjesecu trudnoće našla hitno hospitalizirana zbog napada gušterače. Sumnje na pankreatitis potvrđene su dijagnostičkim pretragama. Međutim, čak i nakon što je podvrgnuta hitnom carskom rezu, proljev se nastavio, a test je bio pozitivan na klostridije. U tom trenutku njezina kuma, medicinska sestra, predložila je kolonoskopiju koja je pokazala jasnu naznaku o kakvom se stanju radi – ulceroznom kolitisu, točnije na ulazu u debelo crijevo. Osvrćući se na svoje putovanje, sportašica je ispričala da su prve tri godine nakon dijagnoze bile nevjerojatno naporne.
Tijekom prve tri godine suočavala sam se s ogromnim izazovima. S dvoje dojenčadi u kućanstvu i mojim zahtjevnim stanjem, stabilnost se činila kao nedostižan cilj. Unatoč mojim naporima da se bavim tjelesnom aktivnošću i održavam zdrav način života, shvatila sam da nalikujem na običnu ljušturu osobe, s nevjerovatnim rezultatima koji to pokazuju. Svaki mi se korak činio napornim, kao da se vučem od jednog komada namještaja do drugog, boreći se da funkcioniram. Istovremeno sam se nosila s teretom 20 pražnjenja crijeva dnevno, potpuno nekontroliranih, zbog čega sam bila zatvorena u svom domu. Međutim, usred svih tih prepreka, čovjek mora otkriti unutarnju snagu da ustraje. Nisam imuna na trenutke slabosti. Ja nisam nepokolebljivi stup hrabrosti. Ali kada je došlo vrijeme da se uzdignem, prizvala sam hrabrost koja je spavala u meni. Postojao je unutarnji katalizator koji me tjerao naprijed. Odbijam biti osoba koja se valja u samosažaljenju, umjesto toga, preuzela sam odgovornost za svoj oporavak. Plivanje je postalo moj učitelj koji mi je pokazao kako se suprotstaviti nedaćama i izaći kao pobjednik” – ispričala je Nađa.
Njezino ogromno veselje proizlazi iz činjenice da se, unatoč svim izgledima, uspjela trijumfalno vratiti u sport kao trenerica i pobijediti sa zlatnom medaljom na globalnom natjecanju. “U prvoj godini promatranje svjetskih prvenstava pokazalo mi se izazovnim iskustvom, jer je bila neuobičajena pojava da ne budem sudionik. Međutim, došlo je do trenutka kada sam unutarnje shvatio da više ne mogu nastaviti. Iako tada nisam bila svjesna svoje bolesti, podsvjesno sam shvatila da moje tijelo više ne može izdržati rigorozne treninge. Slijedom toga, donijela sam odluku usporiti i krenuti novim putem, te sam na kraju odlučio postati trener i posvetiti se radu s djecom.” – Taj zaključak iznijet je tijekom spomenute emisije.