Mnogo toga moramo da uzmemo u obzir kad planiramo šta ćemo jesti u toku jednog dana, a na našim prostorima je sve manje kredibilnih dijetetičara i stručnjaka. Danas vam otkrivamo savjete doktorice Veroslave Stanković koja se nedavno dotakla voća, vode i ostalih detalja kad je u pitanju ishrana tokom ljeta.

Osvrnula se na količine voća koje bi ona preporučila. Iako je voće jako zdravo i sadrži brojne esencijalne nutrijente poput ugljikohidrata i vlakana, ona smatra da ipak ne treba pretjerivati sa slatkim voćem kao što je grožđe ili šljive radi količina šećera. Čak je otkrila da je dinja manje slatka od lubenice. Lubenica navodno ima veći glikemijski indeks, pa preporučuje stoga da se više držite dinje. Unatoč tome, lubenica je dobra za unos tekućine u organizam što je od ključne važnosti za preživljavanje toplotnih udara tokom ljeta i otkrila je da su paradajz i krastavac dobre povrćke za istu svrhu.

Povrće je bogatije mineralima i drugim nutrijentima, a slabo ima šećera pa se preporučuje da se mnogo unosi, a šećera je dovoljno oko dvije stotine grama. Ne treba piti samo vodu iz česme, već i mineralnu vodu radi elektrolita. Ne treba konzumirati prehladne proizvode jer se time onda postiže kontraefekat.

Radije uzmite prohlađene mliječne proizvode u svrhu osvježenja. Kajsije i breskve su dobro voće radi karotenoida, a šljive i kruške, iako izuzetno zdrave, se teže probavljaju radi količine vlakana pa mogu dovesti do nekih tegoba u prekomjernim količinama. Od bobičastog voća, doktorica je preporučila veći unos kupina, malina i sličnog.