Šareno povrće ima snažan učinak u pogledu hranjivih tvari, sadrži veli udio vitamina, minerala, biljnih vlakna i fitonutrijenta, a svi zajedno djeluju na održavanje dobrog zdravlja. Sastojci prisutni u povrću pomažu u zaštiti tijela i promiču cjelokupno zdravlje, pa se  stoga se preporučuje uključivanje raznolikog povrća u vašu svakodnevnu prehranu.

Kako biste izvukli maksimum iz fitonutrijenata, najbolje je konzumirati neprerađeno cijelo povrće, s ostatkom kožice. Izlaganje većim temperaturama može razgraditi ove važne hranjive tvari, pa kuhanje, konzerviranje ili rezanje povrća može smanjiti njihovu korist. Kao jednom od najboljih namjernica smatra se mladi luk, koji je bogat izvor vitamina, minerala, folne kiseline, željeza i vlakana.

Ovo povrće ne samo da jača imunološki sustav, već i smanjuje upale u tijelu, pa je prema preporukama liječnika idealna namirnica za oboljele od raznih bolesti. Prema Nefedovoj, nutricionistici s kojom je razgovarao “Sputnjik”, luk je prava nutricionistička snaga, a može se pohvaliti nizom vitamina i minerala, uključujući vitamin C, vitamine skupine B i vlakna. Sadrži i flavonoide, koji služe kao antioksidansi te smanjuju upale u tijelu i povoljno djeluju na kardiovaskularne, dijabetes i onkološke procese.

Mladi luk: Tri česta zdravstvena problema koje zeleni dio rješava za tren

Jedini problem je zadah, ali ne iz usta, već iz kože, jer se miris luka izlučuje kroz pore” – kazala je nutricionistkinja. Vrijedno je napomenuti da neki pojedinci mogu imati poteškoća s probavom luka, te tako obratite dodatnu pozornost ukoliko primjetite neke stomačne probleme. Prema Nefedovoj, osobe s osjetljivim želucem, gastritisom ili kiselošću trebaju ograničiti unos mladog luka. Međutim, to ne znači da ih je nužno potrebno potpuno izbjegavati. Važno je pronaći pravu količinu koja odgovara vašem tijelu, a za očuvanje svježine i blagotvornih svojstava luka ključno je čuvati ga u hladnjaku i odvojiti luk jedan od drugog, dodala je nutricionistica.