Svaki dan donosi nove obaveze i događanja, od novogodišnjih proslava do praznika i izlazaka. Kako bismo ostali budni, mnogi se od nas oslanjaju na veliku šalicu kave za brzi početak dana. Neki čak piju dvije šalice ili više ujutro. Ali koliko je kave zapravo dovoljno? A zašto ga nije preporučljivo piti nakon večernjeg konzumiranja alkohola? Dr Petar Borović, kardiolog, svoja saznanja o ovim pitanjima, ali i važnosti prehrane prije obroka, donosi u prilogu Jutru na Prvoj.
Prema dr. Boroviću, konzumacija kave dovodi do povećanja razine hormona stresa. Naime, učinci jedne šalice kave mogu trajati u tijelu do 72 sata. Nadalje, kava se smatra najkiselijom supstancom koju čovjek može konzumirati, što izaziva stanje panike dok se tijelo pokušava suprotstaviti višku kiselosti. U takvim okolnostima tijelo traži kalcij da neutralizira kiselost, ali ovog esencijalnog minerala nema u izobilju. Posljedično, tijelo izvlači kalcij iz kostiju, što predstavlja potencijalni problem jer se kosti podvrgavaju procesu obnove svakih sedam godina. S obzirom na te čimbenike, dr. Borović savjetuje pojedincima da smanje konzumaciju kave.
Kardiolog pacijentima tijekom posjeta predlaže alternativu kavi. Dok neki pacijenti tvrde da su dobili dopuštenje da popiju šalicu kave, često umjesto toga piju iz termosice. Kardiolog kao bolju opciju predlaže limunadu. U Srbiji je bio običaj da starija generacija započinje dan tako što će zahvatiti vodu iz bunara i konzumirati med prije nego što popije kavu. Prema riječima kardiologa, kava može dati poticaj energije bez ikakvih negativnih učinaka ako se konzumira umjereno.
Većina srčanih i moždanih udara događa se tijekom blagdanske sezone. Dr. Borović otkriva da je u ranim jutarnjim satima najveći broj srčanih i moždanih udara, prvenstveno zbog zgušnjavanja krvi. Prirodni odgovor tijela je žudnja za vodom u to vrijeme, što ga čini idealnim za hidrataciju ujutro. Iako se mnogi odlučuju za kavu, važno je napomenuti da konzumacija kave može podići razinu hormona stresa i potaknuti oslobađanje endorfina u mozgu. Dr. Borović priznaje ugodnu aromu i privlačnost kave, ali je osobno ne konzumira.
Prema riječima dr. Borovića, kardiologa, kombinacija mlijeka i kave može imati negativne zdravstvene učinke. Kada se kazein u mlijeku i kofein u kavi pomiješaju, stvaraju neobičan spoj koji ostaje u želucu. Osobama koje se ne osjećaju dobro savjetuje se izbjegavanje konzumacije mlijeka. Umjesto toga, mogu se odlučiti za kavu bez kofeina. Iako ne postoji kava koja je potpuno lišena kofeina, postoje opcije s malo smanjenom količinom. Dr. Borović također otkriva kako su liječnici primijetili izvanredne rezultate kada su žene s bolovima u dojkama slijedile njihovu preporuku da iz prehrane izbace kavu.
Doktorica Borović otkriva da se kod nekih žena javlja displazija dojki i pridružena bol, zbog čega se odlaze na liječenje u specijalizirani centar za dojke. Izvanrednih 18 000 pacijenata podvrgnuto je operaciji, a medicinski stručnjaci koji daju prednost praksama utemeljenim na dokazima, zajedno s liječnicima povezanim s VMA, preporučili su poseban tijek djelovanja: eliminaciju konzumacije kave i provođenje daljnjih pregleda za osobe s bolovima u dojkama. Uzdržavanjem od kave, dopuštajući jetri da se oporavi najmanje dva mjeseca, nevjerojatnih 82 posto žena iskusilo je značajno smanjenje boli u dojkama i pronašlo olakšanje.
Nema apsolutno nikakve šanse da navečer konzumirate alkohol, a ujutro se oslanjate na kavu. Za vrijeme praznika klinike su prepune pacijenata koji traže liječenje. Brzi priljev slučajeva preplavljuje odjel hitne pomoći. Porast srčanih i moždanih udara, kao i problemi sa žučnim mjehurom uzrokovani konzumiranjem masne hrane, česta su pojava. Imperativ je da nastojimo voditi zdraviji i dulji život. Vrijedno je napomenuti da tijelo može tolerirati najviše 20 miligrama kofeina dnevno, ali mala šalica obično sadrži od 80 do 120 miligrama. Zanimljivo je da jedna posebna šalica sadrži nevjerojatnih 145 miligrama kofeina, kako je naglasio kardiolog. Dodatno, kardiolog rasvjetljava i posljedice večernjeg konzumiranja alkohola, a potom i jutarnje kave.
S dolaskom blagdana ljudi se odaju piću, nastojeći postići stanje opijenosti. Konzumacija alkohola, snažnog otapala, prolazi kroz osjetljive organe usana, jednjaka i želuca, ostavljajući dubok utjecaj. Jednom kada uđe u mozak, alkohol djeluje kao diuretik, iscrpljujući neurone njihovog bitnog sadržaja vode. Ovo nalikuje nevolji zapuštene biljke lišene hidratacije. Posljedično, dolazi do intoksikacije, što rezultira gubitkom određenih neurona, ostavljajući za sobom masni talog. Količina konzumiranog alkohola izravno je povezana s brojem žrtvovanih neurona. Unatoč tome što posjedujemo nevjerojatnih 200 milijardi neurona, taj gubitak je neprocjenjivo blago, nenadoknadivo, ističe dr. Borović.
Prema riječima kardiologa dr. Petra Borovića, rutina počinje šalicom kave koja, poput vode, ima diuretička svojstva. Iako može pružiti privremeno olakšanje, važno je napomenuti da kofein može imati štetne učinke na naše neurone. Kako bismo optimizirali obroke, preporuča se konzumiranje voća prije glavnog jela. Voće treba kuhati oko 18 minuta, dok jela poput sarme i podvarka zahtijevaju kraće vrijeme kuhanja od 4 do 6 sati. Za održavanje zdravog načina života dr. Borović predlaže hidraciju na prvom mjestu tako što će se prvo piti voda, zatim voće, a zatim prijeći na glavno jelo. To je pristup koji on osobno slijedi.