Za pojedince je ključno razumjeti da ovakva pojava može utjecati na bilo koga, bez obzira na njihove navike pušenja, pripadnost visokorizičnoj skupini ili obiteljsku povijest srčanih problema. Sanja upozorava: “Obuzeo me neodoljiv osjećaj vrtoglavice, ostavljajući me bez daha. Dok sam se nespretno kretala po sobi, valovi mučnine su se pojačavali, što me natjeralo da hitno posegnem za telefonom i potražim konkretnu pomoć”. 

U dobi od 38 godina majka dvoje djece doživjela je prvi srčani udar. Samo dvije godine kasnije, povijest se ponovila, a ona priznaje da je simptome osjetila davno prije. Sanja otkriva da je u danima koji su prethodili značajnom događaju iskusila epizode vrtoglavice i neobične valunge. Večer se pogoršala dok je spremala djecu u krevet, a simptomi su naglo eskalirali. Sanja prepričava svoje iskustvo neodoljive vrtoglavice, osjećaja toliko intenzivnog da je jedva čekala zrak. Dok se borila održati ravnotežu i borila se s valovima mučnine, odmah je posegnula za svojim suprugom za pomoć.

Osjećajući intenzivnu nelagodu u čeljusti, odmah je upozorila supruga da pozove hitnu medicinsku pomoć. U tom trenutku imala je intuitivni osjećaj da se događa nešto ozbiljno, iako nije povezivala svoje simptome sa srčanim udarom. Čak ni medicinski stručnjaci koji su stigli na lice mjesta nisu uspjeli prepoznati izdajničke znakove koje je osjećala. Ispričala je kako je dobila informaciju da su njezini simptomi vjerojatno povezani s gastroenterološkim problemima te da bi bilo preporučljivo da potraži liječničku pomoć u bolnici. Nakon što se podvrgnula EKG-u, odmah je primijetila osjećaj zabrinutosti na licima medicinskih stručnjaka, što ju je navelo na intuiciju da je njezino stanje daleko od povoljnog.

Sanja je odmah podvrgnuta kirurškoj intervenciji kada je hitno odvezena na hitnu, gdje su medicinski stručnjaci došli do zapanjujućeg otkrića: desna joj je koronarna arterija bila začepljena za alarmantnih 80 posto. Kao odgovor, uspješno su ugrađena četiri stenta kako bi se ublažila blokada. No, dvije godine kasnije, baš kad je Sanja trebala proslaviti 40. rođendan, povijest se ponovila. Doživjela je još jedan srčani udar, ovaj put sa zapanjujućom okluzijom od 95 posto u istoj arteriji. Kako bi se riješila ova kritična situacija, odmah je umetnut dodatni stent kako bi se uspostavio pravilan protok krvi.

Sanja je pružila iscrpno objašnjenje u vezi s razlikama između početnih i kasnijih pojava srčanog udara. Opisujući drugi incident kao inicijalni kardiološki događaj, “ovaj put sam mogla promptno reagirati. To je zastrašujuće iskustvo. Živo se sjećam trenutka kada su moja djeca svjedočila kako me liječnička ekipa na nosilima iznosi iz našeg doma. Svjesno se trudim obavijestiti svoju obitelj o svom stanju, uvjeravajući ih da se ne uzrujavaju pretjerano i uvjeravajući ih da ću biti dobro. Čak sam ih samoinicijativno naučila rukovati tlakomjerom i prepoznati kada je potrebno javiti se na hitnu”, kaže Sanja i dalje navodi:

Osvrćući se na prošlost, tek u ovom trenutku shvaća prisutnost brojnih simptoma koji su nekoliko godina prethodili infarktu. U to vrijeme, međutim, nije prepoznala njihov značaj. Među tim simptomima bio je uporan umor, koji je pripisala pukoj iscrpljenosti, nesvjesna njegove potencijalne povezanosti s ozbiljnijim temeljnim problemima. Ključno je da svi shvate da se ovakvi incidenti mogu dogoditi bez ikakve diskriminacije. Ja osobno nisam pušač i ne spadam ni u jednu visokorizičnu kategoriju. Nadalje, nitko u mojoj obitelji nikada nije imao problema sa srcem. Ključni zaključak ovdje je da ako primijetite bilo kakve neuobičajene simptome, neophodno je odmah djelovati i nikada ih ne podcjenjivati ​​ili zanemariti. Ovaj jednostavan čin budnosti mogao bi biti razlika između života i smrti.

Preporučujemo