Godine 1935. mađarski psihijatar Leopold Sondi osmislio je ono što je danas poznato kao Sondijev test. Smatra se trećom školom dubinske psihologije, uz Freudovu psihoanalizu i Jungovu analitičku psihologiju, schickal analiza (ili “schicksalsanalyse”) koju je on razvio. Sondijev test imao je za cilj proniknuti u najpotisnutije želje pojedinca, što je određeno odbojnošću koju doživljavaju gledajući određena lica na fotografijama.
Godine 1935., početna verzija testa sadržavala je šest setova, a svaki je set sadržavao osam portreta pojedinaca koji su u to doba klasificirani kao mentalno bolesni, psihopati ili kriminalci. Proučite ovih osam prikaza i označite lice koje u vama izaziva najviše nelagode, onaj koji bi vas natjerao da izbjegnete slučajan susret na mračnoj, usamljenoj ulici, onaj koji ulijeva osjećaje mučnine i straha.
Početna slika prikazuje osobu sa sadističkim tendencijama. Prema psiholozima, ako ste odabrali baš ovu sliku, vjerojatno potiskujete neugodna sjećanja iz ranih godina koja su povezana s autoritativnim ponašanjem i željom za kontrolom. Vjerojatno ste potisnuli sve slučajeve omalovažavanja ili ponižavanja prema drugima. Oni koji odaberu ovaj prikaz često pokazuju pasivno-agresivne tendencije prema onima koji imaju moć nad njima.
Osoba prikazana na drugoj slici je netko tko pati od epilepsije. Ako ste odabrali ovu sliku, to može značiti da potiskujete duboko ukorijenjeni bijes s kojim ste se borili tijekom godina odrastanja. Možda ste skloni impulzivnom ponašanju, pokazujući primjetnu sklonost razdražljivosti i brzu uvrijedljivost. Unatoč tome, možete djelovati kao osoba koja je neobično staložena i pribrana, barem na prvi dojam.
Treća slika prikazuje osobu koja doživljava katatoniju. Kao dijete, možda ste svoju hiperaktivnost potisnuli u podsvijest. Međutim, to je moglo dovesti do današnjih problema, poput poteškoća u povezivanju sa stvarnošću zbog pretjerane mašte. Možda ste razvili strog stav kako biste izbjegli otkrivanje svojih ranjivih strana.
Četvrta slika prikazuje osobu sa shizofrenijom. Moguće je da ste u sebi zakopali osjećaj duboke apatije. Možda ste potisnuli emociju intenzivne ravnodušnosti prema drugima, zajedno s oštrim osjećajem izolacije koji ste iskusili tijekom ranih godina. Iako odajete ljubazno ponašanje, iznutra se osjećate kao vječni usamljenik. Smatrate da je povezivanje s drugima nepotrebno, zbog čega su vaši odnosi prvenstveno površni.
Peta slika daje vizualni prikaz osobe sa histerijom. Imate jaku sklonost traženju pažnje pod svaku cijenu, ali ste naučili obuzdati taj impuls. Vaš osjećaj ispunjenosti proizlazi iz apsolutnog odobravanja vaše okoline, a obilježeni ste emocijama koje su plitke i nepostojane, kao i sklonostima ka narcizmu i egzibicionizmu. Unatoč tome što se činite skromnim i duhovno nastrojenim, imate istančanu svijest o svom izgledu i tome kako se prikazujete drugima. Vjerojatno imate jedinstvenu zabavu ili hobi koji vas izdvaja od norme.
Šesta u nizu, prikazuje lik s vidljivim izrazom melankolije ili tuge. Od ranog djetinjstva borite se s dubokim osjećajem krivnje, neadekvatnosti i inferiornosti koji ste potisnuli. Iako na površini možete djelovati optimistično i veselo, sve iznenadne ili neočekivane promjene mogu uzrokovati da se povučete u ljušturu melankolije. Bez fasade klauna skloni ste biti nepovjerljivi i neraspoloženi.
Slika koja je sedma u nizu prikazuje manijaka. Vaša bujnost i otvorenost prema drugima, zajedno s vašom sklonošću pretjeranom trošenju i precjenjivanju svojih sposobnosti, mogu dovesti do poteškoća u samokontroli i potencijalno izazvati manične epizode. Unatoč svojoj ekscentričnosti, nastojite zadržati fasadu normalnosti, predstavljajući se kao prosječna osoba. Vašoj samokontroli i diskreciji se dive, ali samo na površinskoj razini jer vaše pravo ja ostaje skriveno ispod.
Osoba prikazana na osmoj slici pokazuje simptome disocijativnog poremećaja. Odabirom ove određene slike očito je da ste odlučili ugušiti čežnju za prihvaćanjem od strane društva kao pripadnik različitog spola od onog koji vam je pripisan rođenjem. Moguće je da ste u ranijim godinama također potiskivali sva pitanja vezana uz svoj identitet, poput onih koja se tiču spola.