Jedan od najomiljenijih namaza na Balkanu je ajvar. Iako je crvena paprika obično glavni sastojak, postoji nekoliko varijacija koje uključuju elemente kao što su patlidžan, ljute papričice i češnjak. Priprema ovog namaza može biti dosta dugotrajna. Za one koji žele napraviti domaći ajvar i uživati u njemu odmah, preporučuje se sljedeći recept.
Crvena paprika je začin koji se široko koristi u raznim kuhinjama širom svijeta. Poznato je po svojoj živoj boji i izrazitom okusu, koji može varirati od blago slatkog do intenzivno ljutog, ovisno o sorti.
Crvena paprika
češnjak
sol
Slobodno dodajte i druge začine po želji.
Paprike za ajvar najčešće se peku na roštilju ili u pećnici, ali najbrže je ispeći ih u tavi. Ako je izbor pečenje, onda je potreban poklopac za posudu.
Kako ne bi zagorjeli, ključno ih je peći na umjerenoj temperaturi. Kad su ravnomjerno pečeni sa svih strana, ostaviti ih sa strane da se ohlade.
Najzahtjevniji aspekt ovog recepta je postupak uklanjanja kožice s paprike. Nakon što je ovaj korak gotov, stavite paprike u blender i pomiješajte ih s biljnim uljem i začinima po želji. Iako su češnjak i sol tipično temeljni začini u ovom jelu, ima prostora za varijacije u odabiru dodatnih začina.
Kako se bliži sezona pripremanja “srpskog kavijara”, tako se ponovno kruže glasine da je Slovenija proglasila ajvar svojim i da ga posjeduje pjevačica Dua Lipa, inače porijeklom iz Prištine. Postavlja se pitanje tko doista posjeduje prava na ajvar i postoji li autentični recept za ovu omiljenu deliciju.
Bilo da se koristi kao preljev na kruhu, dodatak salati, jedinstveni prilog ili se čak jede izravno iz staklenke, ajvar je generacijama sastavni dio balkanske kuhinje.
Receptura ajvara pomno se čuva i prenosi s koljena na koljeno, čime se osigurava da priprema ovog jela ostane dosljedna načinu pripreme naših baka.
Starost i mjesto prvog recepta za ajvar i dalje su obavijeni velom tajne. Ipak, izniman i osebujan okus ajvara vidljiv je iz njegovog naziva, koji je izveden iz turskog izraza havyar, što znači “slana ikra” ili “kavijar”, kako stoji na web stranici Ajvara. com.
Prema Wikipediji, vjeruje se da je ajvar dobio ime po turskom izrazu “havyar”. Širenje je navodno dokumentirano kasnih 1800-ih i ranih 1900-ih unutar iste regije.
Uvriježeno je mišljenje da je u Srbiju i Beograd stigao vjerojatno iz Makedonije. Iako sastojci korišteni u ajvaru nisu jedinstveni, vrijednost ajvara od paprike u prošlosti je zbog visoke cijene zaslužila usporedbu s kavijarom.
Kako prenosi Ajvar.com, izvorna verzija ajvara napravljena je od samo četiri komponente: pečene crvene paprike, suncokretovog ulja, octa i soli. Ovaj je recept naširoko prihvaćen od strane tradicionalista kao autentična metoda za pripremu omiljenog začina.